CANLI: Erdoğan: Devletin tüm imkanları seferber edildi

Telif hakkı AP
  • Karaman'ın Ermenek ilçesindeki maden ocağında dün meydana gelen kazada 18 işçi mahsur kaldı.
  • Enerji Bakanı Taner Yıldız ocaktaki su seviyesinin işçilerin bulunduğu derinliğin üzerinde olduğunu söyledi. Yıldız, "Zaman bu anlamda aleyhimize çalışıyor. Her geçen dakika, saat ümitlerimizin daha da azaldığı andır" dedi
  • Madence incelemelerde bulunan Başbakan Davutoğlu "İhmal varsa hesap sorulur" derken, Cumhurbaşkanı Erdoğan işçilerin kurtarılmaları için devletim tüm imkanlarının seferber edildiğini söyledi.

Ermenek'teki gelişmeleri aktardığımız canlı anlatım sayfamızın sonuna geldik. Okurlarımıza teşekkür ediyoruz. Bir sonraki canlı anlatım sayfamızda buluşmak üzere, hoşçakalın.

19:35

Ermenek'teki BBC Türkçe muhabiri Sinan Onuş, maden ocağında bir günde tahminen 3 bin ton suyu deşarj edecek "Ahtapot" isimli pompanın çalışmasının

bilinmeyen bir nedenle yine durduğunu aktardı.

19:30

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ermenek'teki maden ocağında mahsur kalan 18 işçinin kurtarılmaları için devletin tüm imkanlarının seferber edildiğini söyledi.

Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile birlikte ocakta incelemelerde bulunduktan sonra bir açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı, "Madencilerimizin kurtarılmaları için son derece dikkatli, kararlı ve sabırlı bir çalışma yürütülüyor" dedi.

Soma'da yaşanan facianın ardından madenciler lehine getirilen düzenlemeleri hazmedemeyen işverenlerin olduğunu belirten Erdoğan, "Bunun bazı sıkıntılar doğuracağı belliydi" diye konuştu.

Erdoğan'ın sözlerinden diğer bazı satır başları şöyle:

-Bu olayın olduğu anda yemeğin aşağıda yenilmesine yönelik baskılar böyle bir sıkıntıyı doğurmuştur.

-Madencilik ağır bir iş olduğu için 8 saatlik çalışma süresini 6 saate indirdik. Devletin, işçilere yemek süresi verilmemesini hesabını sorması gerekir.

-İşveren örgütleri bu tür olayların yaşanmaması için daha sıkı tedbirler almalı ve bunlara uymalı. İşçi örgütleri de güvenlik tedbirlerine dikkat etmeli ve eksiklere dikkat çekmeli.

-(Mahsur kalan işçilerle ilgili olarak) umutlarımızı elbette muhafaza etmek istiyoruz. Elimizden gelen son gayreti vererek devam ediyoruz.

-Genelkurmay Başkanlığı bölgeye iki uçak ve bir helikopter gönderdi. Kızılay, Sağlık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, İstanbul, Konya, İzmir büyükşehir belediyeleri de kurtarma çalışmalarına katkıda bulunuyor.

19:00

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu, incelemelerde bulundukları Ermenek'teki maden ocağından ayrıldı.

18:55

Ermenek'teki BBC Türkçe muhabiri Sinan Onuş, bölgede basının ve halkın, maden ocağının girişinde temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan uzak tutulduklarını aktardı.

Onuş ayrıca, İstanbul'dan getirilen ve bir günde tahminen 3 bin ton suyu deşarj edecek "Ahtapot" isimli pompanın ise çalışmaya başladığını bildirdi.

İşçiler, sular deşarj edildikten sonra 175 metreden başlayarak vardiyalarında kömür çıkarır gibi, balçığı vagonlara koyarak çıkardıktan sonra 350 metreye ulaşacaklarını, bunun çok uzun süreceğini söylüyor.

Telif hakkı AFP

18:40

Ermenek'teki maden ocağında 18 işçinin mahsur kalmasını protesto etmek amacıyla Güvenpark'ta toplanan Ankara Halkevleri üyelerine polisin müdahale ettiği, çıkan olaylarda gözaltına alınanlar olduğu bildiriliyor.

18:30

'Üç çıkış var, hepsi de su dolu'

Ermenek'teki ocakta kurtarma çalışmalarına katılan madenci Durmuş Ozan, yaşadıklarını BBC Türkçe'den Sinan Onuş'a anlattı.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

18:25

CNN Türk yayınına konuşan DHA Uşak muhabiri, Soma'dan Karaman'a doğru yola çıkan ve Uşak'ta durdurulan maden işçilerinin geçişine halen izin verilmediğini anlattı.

Gece yarısı otobüsleri Uşak'ta durdurulan madencilerden beşinin Uşak Valisi ile görüştüğünü anlatan muhabir, valinin madencilerin geçişine izin vermediğini aktardı.

Madencilere izin verilmemesinin sebebi, Karaman Valisi'nin yasak kararı.

Somalı madenciler ise kurtarma çalışmasına yardım etmek ve ailelerin yanında olmak istediklerini söylüyor.

Madencilerin Uşak'taki ihtiyaçlarını şehirde bulunan sendikalar ve CHP karşılıyor.

18:20

Maden ocağının önünde gelişmeleri takip eden BBC Türkçe muhabiri Sinan Onuş, ocağın girişinin 30 derecelik bir eğime sahip olduğunu aktardı.

Bu eğim, diğer olumsuzluklar da eklenince kurtarma çalışmalarının aksamasına neden oluyor. Ocağın içinde ise su sızıntısı sürüyor.

İstanbul'dan gelen "Ahtapot" isimli pompanın bir günde tahminen 3 bin ton suyu deşarj edeceğini söyleyen Onuş, madenin içine sızan su durmadığı için ocaktaki tüm suyun ne zaman biteceğinin kestirilemediğini bildirdi.

Telif hakkı AP

18:10

Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, 18 işçinin mahsur kaldığı Karaman'ın Ermenek ilçesindeki madende incelemelerde bulunuyor.

Telif hakkı Sinan Onus

18:00

Bugün İstanbul-Kadıköy ve İzmir-Karşıyaka'da düzenlenen gösterilerde hükümet protesto edildi.

Kadıköy'deki gösteride bir süre oturma eylemi de yapıldı.

Telif hakkı Other

Telif hakkı Other

17:50

Telif hakkı Other

Ermenek'teki madende mahsur kalan 18 işçiden 28 yaşındaki Hüseyin Gültekin bugün baba oldu. Madendeki su baskınından birkaç saat sonra sancıları başlayan Hüseyin Gültekin'in eşi Ayşe Gültekin, 3 kilo 200 gram ağırlığında bir erkek bebek dünyaya getirdi. Çift bir yıllık evli.

Doğan Haber Ajansı, Ayşe Gültekin'in maden ocağındaki kazadan haberi olduğunu ancak eşinin halen mahsur kaldığını bilmediğini, öğrenmemesi için de odasındaki televizyonun dahi açılmadığını bildirdi.

Doktorlar, bebeğin ve annesin sağlık durumunun iyi olduğunu söylüyor.

17:10

Madende incelemeler yapan Davutoğlu, öncelikli hedeflerinin suyu tahliye ederek, madende mahsur kalan işçilere ulaşmak olduğunu, ancak hem madende eğim hem de yoğun su kütlesi nedeniyle çalışmaların zor ilerlediğini söyledi.

Davutoğlu, ''Bu kazanın oluş şekli bütün detayıyla incelenecek. Bu kazanın oluş sebebini nihai olarak zikretmek mümkün değil'' dedi.

Madencilerin çalışma koşulları konusunda işverenleri bütün önlemlerin alınması konusunda uyardıklarını kaydeden Davutoğlu, olayın en ince detaylarına kadar inceleneceğini, ihmal varsa sorumlulardan hesap sorulacağını kaydetti.

Davutoğlu, ''Bizzat bu işin takipçisi ben olacağım'' dedi.

Telif hakkı Other

16:35

Bakan Lütfü Elvan'a mektup "yanıtsız kalmış"

BBC Türkçe'den Sinan Onuş'a konuşan ancak ismini vermeyen işçilerden biri, "Yeni yasayla birlikte maaşlar arttı. eskiden 1.100-1.200 TL alırken şimdi 1900-2000 TL maaş alıyoruz" dedi. İşçi, bu zam sonrası işverenin tüm çalışanları şirket yemekhanesi önüne topladığını ve "yükü birlikte karşılama" konuşması yaptığını ifade ediyor. İşçi, "Patron, 'yemek ve servisleri siz karşılayın' dedi. Kabul etmedik önce. Yakın köylümüz olan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfü Elvan'a mektup yazdık. Yanıt vermedi. Sonra işe başladık. Eskiden öğlen ocaktan çıkardık. Artık çıkamıyoruz. Yemeklerimizi orada yiyoruz. Böyle olmasaydı arkadaşlarımız yaşıyor olacaktı" diye anlatıyor. İşçiler yemek nedeniyle zaman kaybı olmasın diye öğlen yemeklerini ocakta yiyorlar.

16:25

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ermenek'te kazanın meydana geldiği maden ocağında incelemeler yapıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun ocağı ziyaret edeceği haberleri alınmasının ardından, ocak önü ve çevresinde yoğun bir düzenleme çalışması başlatıldı. Ocaktan çıkan su daha önce yola verilirken, ek borularla yolun yanından akan küçük bir dereciğe kaydırıldı. Su verildiği için yürümenin imkansız olduğu yol ise kamyonlarla getirilen ince kumlarla örtüldü. Ocak çevresindeki güvenlik de en üst seviyeye çıkarılırken otobüslerle çok sayıda Çevik kuvvet polisi getirildi.

16:05

Ermenek'te bulunan Evrensel Gazetesi Haber Müdürü Arif Koşar, Twitter hesabından geçtiği bu fotoğraf ile suyun boşaltılmasına dair işçilerde umutsuzluk olduğunu anlatıyor.

Telif hakkı Other

15.55

Ermenek'te madenci yakınlarının bekleyişi sürüyor. Madencilerin ailelerden fenalaşanlar var.

Telif hakkı SINAN ONUS

15.40

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Ermenek'teki BBC Türkçe muhabiri Sinan Onuş, gazetecilerin madenin yakın çevresinden uzaklaştırıldığını aktardı.

15.15

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu'nun maden kazası sonrası attığı bir tweette "sel felaketi" ifadesini kullanması tepkilere neden oldu.

Telif hakkı Other

15.10

Telif hakkı EPA

Madende mahsur kalan işçilerin ailelerinin bekleyişi gece boyunca sürdü.

15.00

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, attığı bir tweette maden kazası ile ilgili olarak "sel felaketi" ifadesini kullandı.

Telif hakkı Other

14.55

Telif hakkı EPA

Maden Mühendisleri Odası, Ermenek'te meydana gelen kaza ile ilgili olarak "Soma'dan ders almadık, iş cinayetleri devam ediyor" yorumunu yaptı.

Bugün bir basın açıklaması yapan Maden Mühendisleri Odası'na göre faciaya, komşu madende biriken su neden oldu.

Uzman heyetinin tespitlerini kamuoyu ile paylaşan Maden Mühendisleri Odası, ocakta çalışan işçilerin genellikle çevre köylerden geldiklerini, sendikasız ve düşük ücretlerle çalıştırıldıklarını bildirdi.

Yapılan basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

"Havza madenciliği yapılmadığı için, ocaklarda yapılan üretimle mücavir alanlarda daha önceki yıllarda yapılan imalatların birbirini nasıl etkileyebileceği bilinmeden planlama ve üretim gerçekleştirilmektedir. Ermenek'te meydana gelen kaza da havza madenciliği yapılmamasının bir sonucudur. Havza madenciliği, bir havzada bulunan madenlerin, bütüncül bakış açısı ile planlanması ve üretilmesi anlamına gelmektedir. Aynı havzada farklı firmaların, değişik ya da aynı zamanda yaptıkları planlama ve üretimi birbirlerinden bağımsız, habersiz, birbirlerini olumsuz etkileyebilecek şekilde yerine getirilmesi politikası sürdükçe Soma'da, Elbistan'da ve son olarak Ermenek'te yaşanan facialar gelecekte de yaşanabilecektir."

Maden Mühendileri Odası, kazada en büyük sorumluluğun, madencilik faaliyetlerine ilişkin tüm bilgileri toplayan ve tüm izinleri veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürlüğü (MİGEM) olduğunu bildirdi.

14:45

Telif hakkı AP

Enerji Bakanı Taner Yıldız ve Ulaştırma, Denizcilik, Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Karaman-Ermenek'te dün kazanın meydana geldiği madende incelemelerde bulundu.

Taner Yıldız, maden ocağında su seviyesinin mahsur 18 işçinin seviyenin üzerinde olduğunu söyledi.

Yıldız, "Suda görüş mesafesi 1 metre bile değil. Dalgıçlar indiler, baktılar ama girmelerinin çok fazla anlam ifade etmeyeceğini, 3-4 metre bile dalamayacaklarını belirttiler. Kendi can güvenlikleriyle ilgili de sıkıntı doğacağı anlaşıldı" dedi.

Enerji Bakanı daha sonra sözlerini şöyle sürdürdü:

"Zaman bu anlamda aleyhimize çalışıyor. Her geçen dakika, saat ümitlerimizin daha da azaldığı andır. Şu anda su seviyesi, işçilerimizin bulunduğu seviyenin üzerinde bulunuyor. Ne yazık ki böyle bir gerçek var."

Yıldız, kazanın nedenine ilişkin olarak ise şu anda yapılacak bir açıklamanın spekülatif olacağını söyledi.

14:30

Maden ocağındaki gelişmeleri ve tartışmaları aktaracağımız canlı anlatım sayfamıza hoş geldiniz.

Öncelikle bize ulaşabileceğiniz adresleri hatırlatalım:

Twitter üzerinden @bbcturkce ve @canli_bbcturkce; Facebook üzerinden ise www.facebook.com/bbcturkceservisi.

İlgili haberler