DERGİ - Paris’in muhteşem kütüphaneleri

Bibliothèque Nationale de France, BnF (Paris)

Arjantinli yazar ve kütüphaneci Jorge Luis Borges, 1941’de yazdığı Babil Kütüphanesi adlı kısa öyküde, yeryüzünde var olan tüm kitapları içeren bir kütüphaneden söz etmektedir. Franck Bohbot’un fotoğrafları da sonsuzluğa uzanıyormuş gibi görünen sıra sıra dizili raflarıyla, baş döndürücü boyutlarıyla kütüphaneleri resmediyor. Fransız fotoğrafçı, Kitapların Evi projesinde bu alanları bilgi sarayları olarak yüceltiyor.

Bibliothèque Sainte Geneviève (Paris)

Kamu alanları her zaman Bohbot’un ilgisini çekmiştir. Diğer çalışmalarında yüzme havuzları, berberler, tiyatrolar ve tren istasyonlarını konu alan fotoğrafçı, “İster sıradan, ister olağanüstü mekânlar olsun insanların okuduğu, çalıştığı, yaşadığı alanları fotoğraflamayı ilginç buluyorum,” diyor.

Biblioteca Vallicelliana (Roma)

Bohbot kütüphane projesi için fotoğraf çekmeye 2012’de başladı. “Bu alanların mimarisi oldukça etkileyici,” diyor. “Tarzım renkli fotoğraflar. Yani doğru yeri bulup, ışığı, kompozisyonu ve renkleri gözetip fotoğrafa kendi kimliğimi katıyorum.”

BnF, François-Mitterrand şubesi (Paris)

Bohbot kütüphaneleri kapalı oldukları zamanlar fotoğraflıyor. “Günlük kullanılan bu alanların boşluğu ortama ebedi bir hava veriyor ve izleyicinin hayal gücünü devreye sokuyor. Buraların sessizliği hoşuma gidiyor,” diyor Bohbot.

Bibliothèque de l’Hôtel de Ville (Paris)

Bu mekânların terk edilmiş binalar gibi rahatsız edici bir yanı da var. Bohbot bu terk edilmiş kalıntılarda tarih ve anılar gördüğünü, fakat şehirlerdeki terk edilmiş binaların trend haline gelmesinden de rahatsızlık duyduğunu ifade ediyor. “Hâlâ canlı ve işlevli olan mekânları tercih ediyorum. İşte böylesi alanları insansız görüntülemek melankolik ve esrarengiz bir hava katıyor fotoğrafa.”

Biblioteca Angelica (Roma)

Bohbot, fotoğrafçılardan ziyade görüntü yönetmenleri ve ressamlardan daha çok etilendiğini belirtiyor.

Bibliothèque du Sénat (Paris)

Binaları fotoğraflarken Bohbot konuya hem belgeselci gerçekliğiyle hem de kurgu olarak yaklaştığını, yeni dijital teknikleri ise kullanmadığını söylüyor.

Bibliothèque Interuniversitaire de la Sorbonne (Paris)

Fotoğrafları arasında ayrım yapmadığını belirtmekle birlikte Bohbot Sorbonne Üniversite Kütüphanesi’nin özel bir yeri olduğunu, buradaki sarı ve turkuaz renkleri sıcak bulduğunu ifade ediyor.

Bibliothèque Mazarine (Paris)

Bohbot mimara ve mekâna saygısından dolayı ortamı olduğu gibi görüntülemeye önem verdiğini, bu fotoğrafı doğru çekmek için oldukça zorlandığını belirtiyor. Ortamın karanlık olması nedeniyle renkleri olduğu gibi yansıtmanın sorun olabileceğini söylüyor.

Boston Public Library (Boston)

Şimdiye kadar Paris ve Roma’daki kütüphaneler üzerinde yoğunlaşan Bohbot, ABD’den Boston ve Washington ile Avrupa ve İngiltere’deki kütüphanelerin de sırada olduğunu, projenin tamamlanmasının yıllar alabileceğini belirtiyor.

Bu makalenin İngilizce aslını BBC Culture’da okuyabilirsiniz.

Dergideki diğer makalelere buradan ulaşabilirsini z.