DERGİ - Doğa sarıyla güzel

Limon sarısı, portakal rengi ya da altın sarısı olan bu renkli mantarlar yenen türden değil. Latince adı Leotia lubrica olan bu mantarlara Avrupa ve Kuzey Amerika’da rastlanıyor.

Sarı renkli zehirli ok kurbağaları Kolombiya ormanlarında görülüyor. Parlak renk avcı hayvanlara aşırı zehirli olduğu mesajı veriyor. Kurbağanın derisinde bulunan zehirin sadece 2-200 mikrogramı insanı öldürmeye yetiyor.

Nergis baharın gelişini müjdeleyen, yılın ilk açan çiçekleri arasındadır. Galler’in milli sembolüdür.

İri sarı çiçekleriyle günebakanlar göz alabildiğine büyük tarlalarda genellikle yağı için yetiştirilir. Çekirdekleri B ve D vitaminleri bakımından zengindir.

Latince adı Bisporella citrina olan, halk arasında limon damlası olarak bilinen bu mantarlar yazın ve sonbaharda çürüyen ağaç gövdeleri üzerinde görülür.

İlkbahar ve yaz mevsiminde parlak sarı bir renge bürünen Amerikan saka kuşunun erkekleri kışın kahverengiye döner.

Sülfür kelebeği (Phoebis philea) parlak sarı kanatlarının üzerindeki kükürt rengi beneklerden alır adını. ABD ve Meksika’ya özgü kelebeklerdir.

Zebrasoma flavescens adlı bu parlak sarı balıklar kıyı göllerinde ve resiflerde yaşarlar. En çok Hawaii civarındaki denizlerde görülürler.

Hardal çok eski bir bitkidir. Tohumları acımsı bir tada sahiptir. Bitkinin döngüsü bitip toprağa sürüldüğünde doğal gübre işlevi görür. Bitki çiçek açtığında uçsuz bucaksız tarlalar sarıya boyanır.

Tropik sularda yaşayan bu parlak sarı balıklar (Ostracion cubicus) yaşlandıkça küçülür ve solar. Küp şeklindeki gövdelerinde büyük kara benekler vardır.

Bu makalenin İngilizce aslını BBC Earth’te okuyabilirsiniz.

Dergideki diğer makalelere buradan ulaşabilirsiniz.