Erken yaşta inme vakalarında keskin artış

Telif hakkı SPL

İngiltere Felç Derneği, çalışma çağında inme geçiren erkek ve kadınların sayısında endişe verici bir artış olduğu uyarısında bulundu. Uzmanlara göre artışın temel nedeni, sağlıksız yaşam tarzı.

İngiltere Felç Derrneği, 2014 yılında İngiltere'de inme nedeniyle hastaneye kaldırılan 40-54 yaş arası erkek sayısını 6,221 olarak açıkladı. Bu rakam 14 yıl önce 4,260 idi.

40-54 yaş arası kadınlarda ise çalışma çağında inme geçirenlerin sayısında daha da fazla artış var.

İngiltere Felç Derneği'nden Jon Barrick "Bu veriler inmenin artık yaşlılara özgü bir hastalık olarak görülmemesi gerektiğini gösteriyor" dedi.

"Çalışma yaşındaki kişilerde inme sayısında keskin artış var" diyen Barrick sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu sadece bireyler için değil, aynı zamanda aileler ile sağlık ve sosyal bakım hizmetleri üzerinde çok büyük bir maliyet anlamına geliyor.

Araştırmacılar bulgularının, inmenin ihtiyarlara özgü bir hastalık olarak kabul edilmemesi gerektiğini gösterdiğini söylüyorlar.

Çoğunlukla 65 yaş kişilerde görülen ve kan pıhtıları veya beyin kanamalarının neden olduğu inme kalıcı sakatlığa yol açabiliyor.

Telif hakkı Science Photo Library

İnme nedir?

Tıp dilinde "Serebral infarkt" olarak da bilinene inme halk arasında, konuşma kaybı ve beraberinde vücudun bir bölümünde geçici veya kalıcı tarzda oluşan hareket kaybı veya güçlüğü anlamına geliyor.

Telif hakkı science photo library

Tıpta ise inme, ani başlayan 24 saatten daha uzun süreli beyinde hasara veya ölüme yol açan ve ana kaynağı genelde damar içi bozukluklar olan klinik sendrom olarak tanımlanmakta.

İnme gelişmiş ülkelerde en sık 3. ölüm nedeni.

Beyin tıkanıklığına bağlı inme 40 yaş altında nadir ve erkeklerde kadınlara oranla daha sık görülüyor.

İnmelerin yüzde 70'inin sebebi, beyin dışından gelen emboli,

Beyine giden embolilerin ana kaynaklarından biri de, kardiyak trombüsler ve ameliyatlardan sonra yeterli kan sulandırmasının yapılamaması.

Telif hakkı science photo lab

Hipertansiyon tedavisi altındaki hastalarda inme riski yüzde 48 daha az.

İnmenin nedenleri

Uzmanlar, tehlikeli kan pıhtılaşması riskini yükselten, artan obezite düzeyleri, hareketsiz hayat ve sağlıksız diyetin bunda rol oynadığı kanısında.

Ancak nüfus artışının ve hastane uygulamasında yapılan değişikliklerin de artışta rol oynadığı düşünülüyor.