Bayern Guardiola'yı nasıl ikna etti?

Son güncelleme: 17 OCAK 2013 - TSİ 12:06

Pep Guardiola geçen yaz ailesiyle birlikte New York'a taşındığında futbolu ardında bırakmayı ummuştu.

İspanyol teknik adam Barcelona'da geçirdiği zaferlerle dolu dört yılda yorulmuşu.

Yorgundu ve gücünü toplamak için 'hiç uyumayan şehri' seçmişti.

Ayrıca Manhattan'da Avrupa'daki gibi tanınmıyor olmasının tadını çıkartıyordu.

Ama futboldan hiç çok uzak kalamadı. Premiere Lig'in en güçlü ekipleri her hareketini izledi. Hatta aklını çelmek için Amerika'ya bile gittiler.

Ama İngiltere'nin sunduğu zenginlikler yerine Bayern Münih'i seçtiği haberi, İngiliz kulüplerinin Guardiola'yı artık uzaktan izlemesi gerektiği anlamına geliyor.

Bayern Münih'in eski orta saha oyuncusu Dietmar Hamman BBC Spor'a yaptığı açıklamada, "Bana çok büyük bir sürpriz olmadı. Dünyanın en büyük kulüplerini seçebilirdi. Ama İngiltere'den bu kadar ilgi gösterilmesine karşın Bayern'i seçti ve bence bu başarılı bir iştir" dedi.

Guardiola'ya sadece Chelsea ve Bayern somut teklifler götürdü. Ama daha geçen hafta yarışın, Bayern, Chelsea ve Manchester City arasında geçtigi söyleniyordu.

Chelsea'nin Guardiola'yı istediği kamuoyu tarafından yakından biliniyordu. Kulübün milyarder sahibi Roman Abramoviç, Roberte Di Matteo'nun artık istediği menajer olmadığına karar verdiğinde Guardiolayı aramış, 'Tatilini yarıda keser misin? Stamford Bridge'e gelir misin?" diye sormuştu. Yanıt olumsuzdu.

Chelsea yalnız da değildi. Manchester City, Guardiola'nın Barcelona'daki yakın çalışma arkadaşları Ferran Soriano ve Txixi Begiristain'ı takıma getirmişti. City'nin bu üç ismi bir araya getirmek istediği söyleniyordu. Ama bu plan da boşa çıktı.

Manchester United Menajeri Sir Alex Ferguson da, takımın sahibi David Gill'e beraber, Guardiola'yla New York'ta bir yemek yedi.

Spekülasyonlar

Bu yemekle beraber, "Ferguson'ın halefi Guardiola mı olacak? Sorusu sorulmaya başlandı. Ama zamanlama doğru değildi.

Ferguson daha görevi bırakmaya hazır değil. Guardiola'nın 2016'da Bayern'le sözleşmesi bittiğinde hazır olup olmayacağını da zaman gösterecek. Ama bu şimdilik, çekici bir ihtimalden başka bir şey değil.

Guardiola'nın Bayern Münih'e gideceğini çok az kişi tahmin edebildi. Ama eski Bayern ve İngiliz Milli Takımı oyuncusu Owen Hargreaves, "Herkes Premiere Lig'in küresel düzeydeki çekiciliğine ve ışıltısına batıyor. Ama oyuncuların kalitesi, tesisler ve stadyumlar anlamında onun için doğru yer Almanya. Bayern Münih Almanya'nın Manchester United'ı. İkisi de ülkelerinin en büyük kulüpleri ve Bayern dünyanın ilk beş takımından biri" diyor.

Guardiola'nın kararı, bazı Premiere Lig takımlarının yönetimlerini düşünmeye zorlayabilir. Özellikle de Chelsea'yi.

Abromoviç'in Guardiola takıntısı biliniyordu, ama hiç somutlaşmadı. Şimdi Chelsea'de hassas bir durum var.

Abramoviç, Rafael Benitez'e şans tanıyacak mı? Yoksa yine 'özel bir isim' mi getirecek?

Roberto Mancini'nin City'deki durumu iyi gibi gözüküyor. Ama onun da gelecek sezon kalıp kalmayacağı beli değil.

Guardiola olsa da, olmasa da dedikodular devam edecek.

Ama bir şey kesin. Guardiola'nın Almanya'da yaptıkları Premiere Lig kulüplerince yakından izlenecek.

Avrupa futbolundan haberleri BBC Türkçe'nin Facebook'taki futbol sayfası tıklayın Altıpas'ta da okuyup paylaşabilirsiniz.

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.