400'e yakın Avrupa maçında şike şüphesi

Son güncelleme: 4 ŞUBAT 2013 - TSİ 13:48

Avrupa çapında yapılan futbolda şike soruşturmasında aralarında Dünya ve Avrupa Kupası eleme grubu maçlarıyla, Şampiyonlar Ligi maçlarının bulunduğu 380'den fazla şüpheli maç tespit edildi.

Avrupa Birliği Polis Teşkilatı Europol'un Başkanı Rob Wainwright'ın kamuoyuna duyurduğu soruşturma bulgularına göre, şikede Singapur merkezli bir suç örgütü büyük rol oynadı.

Hollanda'nın Lahey kentinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Wainwright, "Bu, Avrupa futbolu için üzücü bir gün. Soruşturmamız, daha önce görülmemiş düzeylerde şike faaliyeti tespit etti" dedi.

Soruşturma sonucu, bahisten kazanılan 8 milyon Euro ve futbolcularla, hakemlere ödenen 2 milyon Euro ele geçirildi.

Wainwright Singapur merkezli söz konusu suç çetesinin, oyuncu ve hakemlere maç başına 100 bin Euro rüşvet ödeyebildiğini kaydetti.

Europol'ün açıkladığı 380'den fazla maça, daha önce Almanya ve İtalya'da ortaya çıkartılan şike faaliyetlerinin dahil olup olmadığı bilinmiyor.

Wainwright ve diğer yetkililer, şüpheli oyuncular, hakemler ve maçları, soruşturmanın devam etmesini gerekçe göstererek açıklamadı.

Ancak Wainwright, gazetecilerin ısrarlı soruları üzerine, şüpheli şampiyonlar ligi maçının geçtiğimiz üç-dört yıl içinde İngiltere'de oynandığını söyledi.

Rob Wainwright, şike yapılan çoğu maçın zaten bilindiğini belirtti ve "Organize suç örgütlerinin futbol dünyasında faaliyet gösterdiğine dair ilk kez, kapsamlı kanıtlara ulaştık" dedi.

Europol'ün soruşturmasında 2007'den bu yana en az dokuz ülkede oynanan maçlarla ilgili iddialar ele alındı.

Türkiye'den maçlar da var

Europol'ün 40 maçla başlayan soruşturması daha sonra genişletildi.

Bazı Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi maçları da soruşturma konusu oldu.

Alman polisi tarafından başlatılan soruşturmada, Türkiye'deki bazı ikinci lig maçlarıyla, Almanya ve İsviçre'deki alt lig maçlarında şike yapıldığına dair kanıtlara ulaşıldığı düşünülüyor.

Macaristan, Bosna, Avusturya, Hırvatistan, Slovenya ve Belçika'daki bazı karşılaşmalar da soruşturmaya dahil edildi.

Europol'ün soruşturması sonucu şu ana dek bazı tutuklamalar yapıldı ve cezalar verildi.

Bir çete lideri 5,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

UEFA Başkanı Michel Platini geçtiğimiz günlerde, şikenin futbolun geleceğine yönelik en büyük tehdit olduğunu söylemişti.

Platini, "Yarın bir maça sonucu bilerek gidecesek, futbol ölmüştür" demişti.

BBC'nin Avrupa futbolundan derlediği haber, analiz ve izlenimleri, BBC Türkçe'nin Facebook'taki futbol sayfası tıklayın tıklayın Altıpas'ta da okuyup paylaşabilirsiniz.

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.