Gol çizgisi sistemine FIFA onayı

Son güncelleme: 19 ŞUBAT 2013 - TSİ 14:21

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği FIFA, gol çizgisi teknolojisinin gelecek Brezilya'da düzenlenecek Dünya Kupası'nda kullanılmasına karar verdi.

FIFA'dan yapılan yazılı açıklamada, "Gol çizgisi teknolojisinin Aralık 2012'de Japonya'da düzenlenen Kulüplerarası Dünya Kupası'nda başarıyla kullanılmasından sonra, FIFA bu teknolojiyi Brezilya'da düzenlenecek Konfederasyon Kupası ve 2014 Dünya Kupası'nda kullanılmasına karar verdi" denildi.

FIFA'nın açıklamasında ayrıca, teknolojinin hakemlere destek olmak için kullanılacağı, tüm statlara kurulmasının hedeflendiği ve sistemin maçlardan önce hakemler tarafından kontrol edileceği kaydedildi.

Şu anda FIFA'nın onayını almış olan Hawk-Eye ve GoalRef adlı iki gol çizgisi sistemi bulunuyor.

Dünya Kupası'nda kullanım hakkı için iki şirketin ve FIFA'dan lisans almaya çalışan diğer teknolojilerin yarışması bekleniyor.

FIFA Başkanı Sepp Blatter, daha önce Brezilya'daki Dünya Kupası'nda bu teknolojinin kullanımı konusunda kararlı olduğunu söylemişti.

BBC'nin Avrupa futbolundan derlediği haber, analiz ve izlenimleri, BBC Türkçe'nin Facebook'taki futbol sayfası tıklayın Altıpas'ta da okuyup paylaşabilirsiniz.

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.