'Benitez bile bile lades dedi'

Son güncelleme: 28 ŞUBAT 2013 - TSİ 17:34

Rafael Benitez üç ay önce Chelsea'nin yeni geçici menajeri olarak atandığında, tam olarak neyin altına imza attığını biliyordu.

Kulübün sahibi Roman Abromoviç'in geçici hevesleri nedeniyle, Chelsea'nin aslında bütün menajerleri 'geçici'.

Ama Benitez'e geçici unvanı gerçekten verilmişti.

Geici olduğunu biliyordu. Chelsea, Benitez'in imzasını duyururken de geçici sıfatını kullandı.

Ayrıca, Şampiyonlar Ligi zaferinden sadece altı ay sonra kovulan ve çok sevilen Roberto Di Matteo'nun yerine geldiğini de biliyordu. En önemlisi, Chelsea taraftarların kendisini hiç sevmediğinin de farkındaydı.

Benitez ayrıca, sadece Abromoviç takımın başına Pep Guardiola'yı getirmeye çalışırken menajerlik görevini üstlendiğini de biliyordu.

Aslında tüm doğru şeyleri de yaptı ve söyledi.

Taraftarların 'akıllı', işinin 'harika', acımasızlığıyla tanınan Abramoviçle çalışmanın da 'kolay' olduğundan bahsetti.

Benitez, kulüpte tam kontrol isteyen bir menajer ve bunu asla vermeyen Abramoviç ile çalışıyor. Ayrıca, Liverpool'da çalıştığı dönem nedeniyle kendisinden hiç hoşlanmayan bir taraftar topluluğuyla.

'Abramoviç'in canlı kalkanı'

Sonunda, 100 gün bile geçmeden Benitez patladı.

Benitez aslında Abromoviç'in canlı kalkanıydı. Zaten sevilmiyordu ve taraftarların Di Matteo'nun görevden alınmasına öfkesini üzerinde topladı. Abramoviç de taraftarlardan pek eleştiri almadı.

Çünkü anlaşma buydu. Abramoviç milyonlarını veriyor, Chelsea taraftarları da sevseler de, sevmeseler de Abramoviç'in kulübü yönetim biçimini kabul ediyor. Benitez'in böyle yazısız bir sözleşmesi yok.

West Bromwich Cumartesi Stamford Bridge'e geldiğinde hala takımın başında olursa, ki öyle olacak gibi görünüyor, taraftarlardan pek hoş tepkiler almayacağı kesin.

Benitez'in dün akşamki çıkışında rol oynayan faktörlerden biri taraftarın tepkisiydi.

Benitez'in 'geçici' menajer olmaktan şikayeti, dikkatleri başka yöne çekmek için. Unvanının bu olduğunu biliyordu, yani bu durumdan geri dönüş yok. Eğer şimdi geçici unvanı Benitez'in söylediği gibi büyük bir hataysa, göreve başladığında da büyük bir hataydı. O zaman da bundan hiç rahatsız gözükmüyordu.

Ama tam, iyi skorlar alarak kendisi hakkında düşünülenleri biraz değiştirme fırsatı olduğunda, bu fırsatı kullanamadı.

BBC'nin Avrupa futbolundan derlediği haber, analiz ve izlenimleri, BBC Türkçe'nin Facebook'taki futbol sayfası tıklayın Altıpas'ta da okuyup paylaşabilirsiniz.

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.