Beckham Çin'in futbol elçisi oldu

Son güncelleme: 4 MART 2013 - TSİ 16:24

David Beckham, Çin futbolunun itibarını yükseltmek ve küresel düzeyde tanıtmak için 'futbol elçisi' ilan edildi.

Son olarak ülkenin önde gelen takımlarından Şanghay Senhua'nın da adının karıştığı ve bu kulübün şampiyonluğunun elinden alındığı bir skandal yaşandı.

Son dönemde yaşadığı şike skandalları sebebiyle zor günler geçiren Çin futbolu, eski Chelsea yıldızı Drogba'nın transfer olduğu Çin takımından ayrılmasıyla bir darbe daha almıştı.

Drogba Galatasaray'a transfer olurken, diğer bir Fransız yıldız Anelka da Çin'deki takımından ayrılıp, Juventus'a gitti.

Bu gelişmeler ardından Çin Futbol Federasyonu, eski Manchester United ve Real Madrid oyuncusu olan David Beckham ile itibarını tekrar yükseltmek istiyor.

37 yaşındaki İngiliz oyuncu Beckham şu anda Ligue 1 ekiplerinden Paris Saint-Germain'de forma giyiyor.

David Beckham bu göreve layık görüldüğü için çok mutlu olduğunu belirtirken, "Çin futbol tarihinde böylesine önemli bir görev verildiği için oldukça gururlandım" diye konuştu.

Yıldız oyuncu uluslarası düzeyde Çin futbolunun itibarını yükseltmenin yanısıra, Çin'de bu oyunu daha popüler hale getirme misyonun da yüklenecek.

Beckham "Futbol gibi muhteşem ve küresel olan bir sporun, sınır tanımadığı ve birleştirici bir unsur olduğunu da göstereceğim" diyor.

Ocak ayı transfer dönemin Fransa Ligi ekiplerinden Paris Saint Germain'in yıldız oyuncusu David Beckham, Çin Futbol Federasyonu tarafından böyle bir göreve layık görülen ilk oyuncu oldu.

BBC'nin Avrupa futbolundan derlediği haber, analiz ve izlenimleri, BBC Türkçe'nin Facebook'taki futbol sayfası tıklayın Altıpas'ta da okuyup paylaşabilirsiniz.

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.