Beckham Çin futbol elçiliğine başladı

Ünlü İngiliz futbolcu David Beckham, Çin futbolu özel elçiliği görevine başlıyor. Beckham ülkede maçlara gidip, futbol külüplerini ziyaret ederek futbolu genç kuşaklara sevdirmeye çalışacak.

David Beckham bu ay başında, Çin'de şike soruşturması nedeniyle onlarca üst düzey yetkili, oyuncu ve hakemin hapse atıldığı bir dönemin ardından üllkeye futbol elçisi olarak atanmıştı.

Beckham düzenlediği basın toplantısında, "Küçük çocukların ve umut vaat eden genç oyuncuların eğitimine yardımcı olacağım. Bu kadar basit. Buraya birşeyleri temizlemeye gelmedim. Çocukları eğitmek ve profesyonel futbolcu olma şansı vermek için buradayım" dedi.

Ancak Çin'deki BBC Muhabiri John Sudworth, Beckham'ın işinin zor olabileceğini söylüyor.

Çünkü 1,3 milyar nüfusa sahip ülkede lisanslı genç futbolcu sayısı 100 binin altında.

Muhabirimiz ayrıca, Çin'de çok sayıda kişinin televizyonda futbol izlediğini, ama büyük çoğunluğunun şike skandalıyla sarsılan Çin ligi yerine, yabancı maçları tercih ettiğini söylüyor.

Geçen ay Çin futbol federasyonu üç yıl süren soruşturmanın ardından, 33 oyuncu ve yetkiliye ömür boyu futbol yasağı getirmişti.

Çin Milli Takımı 2014 Dünya Kupası'na katılma şansını da kaybetti.

Beckham dört gün sürecek Çin ziyareti sırasında, ilkokul çocuklarının antremanlarına katılacak ve çeşitli şehirlerin futbol kulüplerini ziyaret edecek.

İngiliz Milli Takımı'nın eski kaptanı, kariyerinde sürekli oynadığı üç kulüp olan Manchester Uniter, Real Madrid ve LA Galaxy'le de şampiyonluk sevinci yaşadı.

BBC'nin Avrupa futbolundan derlediği haber, analiz ve izlenimleri, BBC Türkçe'nin Facebook'taki futbol sayfası tıklayın Altıpas'ta da okuyup paylaşabilirsiniz.