Merkel'den, Rehhagel'e 'imaj düzeltme görevi'

Euro Bölgesi'ndeki krizle ilgili tartışmalar nedeniyle Yunanistan'daki imajı iyice kötüleşen Almanya, Yunanistan Milli Takımı'nın eski hocası Otto Rehhagel'in yardımına başvurdu.

Yunanistan'ı 2004'teki Avrupa Kupası'nda şampiyonluğa taşıyan Rehhagel iyi niyet elçisi sıfatıyla Atina'da görüşmeler yapıyor.

74 yaşındaki Rehhagel'in bu 'hassas' göreve Almanya Başbakanı Angela Merkel tarafından atandığı belirtiliyor.

Birçok Yunan vatandaşı, hükümetin uyguladığı zorlu kemer sıkma önlemlerin sorumlusunun Merkel olduğuna inanıyor.

Yunanlılar arasında 'Kral Otto' diye tanınan Rehhagel, Yunan Turizm Bakanı Olga Kefalogianni'yle görüştü. Rehhagel'in daha sonra da bir dostluk maçını izlemesi bekleniyor.

Gazetecilere konuşan Rehhagel Almanya ve Yunanistan'ın 'dostluk ve ortak bir kültürle birbirine bağlı olduğunu' söyledi.

Rehhagel, "Ne olursa olsun Yunanlılar dostumuz kalacak. Şansı yaver gitmeyen ülkelere yardımcı olmalıyız" dedi.

Alman Die Welt gazetesine göre, Avrupa Şampiyonası'ndaki zaferi nedeniyle Yunanlılar tarafından çok sevilen Otto Rehhagel'e antik Yunan kahramanı Herakles'e atıfla, 'Rehakles" deniyor.

Gazete ayrıca, Akdeniz ülkelerindeki Almanya düşmanlığına karşı, Yunanistan'ın Avrupa Şampiyonu olması gibi mucize gerektiğini belirtti.

BBC'nin Avrupa futbolundan derlediği haber, analiz ve izlenimleri, BBC Türkçe'nin Facebook'taki futbol sayfası Altıpas'ta da okuyup paylaşabilirsiniz.