Doping skandalı ve Madrid'in Olimpiyat hayalleri

Avrupa'da ortaya çıkarılan en büyük doping skandalında verilen mahkeme kararları, Puerto Operasyonu dosyası olarak yayımlandı.

Ancak İspanyol yargısının yedi yıl ardından ulaştığı sonuç, yanıtlardan çok yeni sorular ortaya çıkardı.

Skandalın sonucunda yargı, iki ertelenmiş hapis cezası ve bir doktora dört yıl meslekten men cezası verdi.

Tüm o gizli dinlemeler, polis baskınları, doping kullandıkları ifşa edilen bisikletçiler, yüz kızartıcı gazete manşetleri, dedikodular ve başarısız olan Olimpiyat evsahipliği başvuruları ardından sonuç, 30 yıl boyunca onlarca belki de yüzlerce sporcuya doping uygulayan İspanyol doktor Eufemiano Fuentes'e verilen dört yıllık 'çalışmama' cezası oldu.

Ayrıca Fuentes'in doping uyguladığı sporcuları cezalandırma umutları da, Yargıç Julia Patricia Santamaria'nın, dava süresince toplanan tüm kan örneklerinin imha edilmesi yönünde verdiği kararla ortadan kalktı.

Dünya Dopingle Mücadele Kurumu'nun baskısı altında olan İspanyol yetkililer, en azından kararın bu bölümüne itiraz edeceklerini açıkladılar.

Dopingle suçlanmadı

Davanın başladığı 2006 yılında doping yapmak İspanyol yasalarına göre suç değildi. Bu nedenle Fuentes ve diğer dört sanık, uyuşturucu, spor müsabakalarında hile ya da diğer suçlamalarla değil "halk sağlığını tehlikeye atmak" suçlamasıyla yargılandılar.

57 yaşındaki doktorun suçunu kanıtlayabilmek için savcılık, bu suçlama kapsamında, Fuentes'in kliniklerde ve tüm Avrupa'da otel odalarında yasa dışı yollarla kan nakli yaptığını, bunun genel kabul gören sağlık kriterlerine uymadığını kanıtlamak zorundaydı.

Image caption Yargıç 2006 yılından bu yana toplanan kan örneklerinin imha edilmesine karar verdi

Eufemiano Fuentes, davanın başından bu yana hep aynı savunmayı yaptı. 2007 yılında Almanya'da yayımlanan Stern dergisine verdiği mülakatta, yaptığı uygulamaların terapi amaçlı olduğunu ve tek kaygısının sporcuların sağlığı olduğunu söylemişti.

"20 yıl sonra bana Nobel Barış Ödülü verebilirler ya da elde ettiğim başarıların anısına adıma büyük bir anıt dikebilirler" diye iyimser açıklamalar yapan Fuentes, "Ama beni öldürebilirler de" demişti.

Uzmanlık alanı jinekoloji olan Fuentes, 1980'li yıllarda spor hekimliğine ilgi göstermiş ve İspanya'nın en iyi sporcularıyla çalışmıştı.

Kendisi de başarılı bir atlet olan Fuentes, aralarında o tarihlerde henüz yasaklanmamış olan kan nakli de olmak üzere spor alanındaki yeni tıbbî gelişmeler konusundaki bilgisiyle kısa sürede çevresindekileri etkilemeyi başardı.

Barcelona'da 'büyük başarı'

Fuentes'le çalışan sporculardan birisi Cristina Perezdi. 1988 Olimpiyatları'ndan kısa süre sonra dopingli olduğu belirlenen Perez aynı yıl Fuentes'le evlendi. 1992 Barcelona Olimpiyatları öncesinde bir skandalı engellemeye çalışan yetkililer, Fuentes'in görevine son verdiler.

Barcelona Olimpiyatları İspanyollar için büyük bir başarı oldu. 92 yıllık olimpiyat tarihinde sadece dört altın madalya kazanabilen İspanya, Barcelona'da 13 altın madalya elde etti.

Beş yıl önce bir mülakat veren Perez, Barcelona Olimpiyatları öncesinde kocasının yaptığı çalışmaları anlatmış ve "1992'de neler olduğunu biliyorum. Ama konuşursam tüm spor dünyası yıkılır. Yaşamlarında pekçok şeyi feda eden sporcu dostlarım için sessiz kalıyorum. Ama konuşup bu küçük dünyayı yerle bir de edebilirim" demişti.

Fuentes de yıllar boyunca pek çok farklı branştan sporcuyla çalıştığını söyleyerek övünmüş, ancak bu boksörlerin, tenisçilerin ya da futbolcuların kimler olduğu konusunda bir ipucu vermemişti.

Pekçok kimse Fuentes'in gizemli 'müşteri listesini' ortaya çıkarmaya çalıştı. Ancak Fransız gazetesi Le Monde'un, Barcelona, Real Betis, Real Madrid ve Valencia'nın Fuentes'in müşteri listesinde olduğu iddiaları yalanlamalar ve tazminat davalarıyla sonuçlandı.

'Doktor Kan'

Image caption İspanya, 1992 Barcelona Olimpiyatları'nda tarihî bir başarı kazandı

Eski bir bisikletçi olan Jesus Manzano, 2004 yılında bir İspanyol dergisinde yayımlanan mülakatıyla Fuentes hakkındaki ilk iddiaları ortaya atmıştı. Manzano BBC'ye yaptığı açıklamada, 'kan takviyesi' için Fuentes'i görmeye gittiği zamanlar, doktoru görmek için bekleyen pekçok futbolcuyla da karşılaştığını açıkladı ancak herhangi bir isim vermedi.

1992 yılına gelindiğinde Fuentes atletlerden bisikletçilere doğru bir geçiş yaptı ve bunu izleyen 15 yıl boyunca spor dünyasının en etkili isimlerinden birisi oldu.

İspanyol sporcuların yanısıra İtalyan Ivan Basso, Amerikalı Tyler Hamilton ve Alman Jan Ullrich de Fuentes'in müşterileri arasındaydı.

Kalabalık müşteri portföyüne hizmet vermek, kimin, nerede, ne zaman ve ne aldığını takip edebilmek için Fuentes müşterilerine lakaplar, takma adlar veriyordu. Bunlar kimi zaman müşterilerinin evcil hayvanlarının adı kimi zaman da komik uydurma isimlerdi.

Ancak Mayıs 2006'da başlayıp birkaç yıl devam eden küçük doping skandalları İspanyol polisinin ilgisini çekti. Dinlemeye alınan telefon konuşmalarında sürekli bir isim öne çıkıyordu: Fuentes ya da kimi müşterilerinin tercih ettiği isimle "Doktor Kan".

Yargıç Julia Patricia Santamaria'nın verdiği kararla, Eufemiano Fuentes'in hareketli yaşamında bu devrenin sonuna gelindi. Ancak bu ne spor dünyası, ne de bu davada adı geçen sporcular için bir sonuç getirdi.

İspanya, uzun yıllar boyunca dopinge göz yuman ülke olarak kötü bir ün edindi. Puerto Operasyonu ve örneğin bir başka doping skandalının baş aktörü bisikletçi Lance Armstrong'un yıllarca Girona'da yaşaması Madrid'in Olimpiyatlar'a evsahipliği yapma hayallerini iki sefer engellemişti.

Şimdi 'Puerto Operasyonu Madrid için üçüncü kez başarısızlık anlamına mı gelecek?' sorusunun yanıtı merak ediliyor.