Katar'daki yabancı işçilere 'modern köle' muamelesi

Katar 2022 Dünya Kupası Düzenleme Komitesi, İngiltere'de yayımlanan Guardian gazetesi tarafından yapılan bir soruşturma sonucunda ortaya çıkan, göçmen işçilerin maruz kaldığı çalışma koşulları karşısında 'dehşete düştüklerini' açıkladı.

Komite, Katar hükümetinin de gazetenin iddialarını değerlendireceğini belirtti.

Guardian, Katar'da çalışan Nepalli işçilerin, 'modern kölelik' olarak nitelenebilecek şekilde sömürüye ve tacize maruz kaldıklarını ortaya koymuştu.

Dünya Kupası Düzenleme Komitesi, yaptığı açıklamada, "Katar'da herhangi bir işçinin bu davranışlara maruz kalmasının hiçbir açıklaması olamaz." ifadelerine yer verdi.

Guardian gazetesinin yaptığı araştırma sonucunda ortaya çıkan başlıca noktalar şunlar:

  • 4 Haziran-8 Ağustos tarihleri arasında en az 44 işçi, kalp hastalıkları ya da iş yerlerinde meydana gelen kazalar sonucunda yaşamını yitirdi
  • Önemli bir Dünya Kupası inşaatında zorla çalıştırılan kişiler olduğuna dair kanıtlar bulundu
  • Nepalli işçiler aylardır paralarını alamadıklarını, maaşlarına ve pasaportlarına el konulduğunu iddia ediyorlar
  • Bazı inşaat alanlarında temiz içme suyu bile bulunmuyor

Komite'nin açıklamasında ayrıca "2022 Dünya Kupası'na ev sahipliği yapmamıza yardımcı olan her işçinin, sağlık, güvenlik ve iyi yaşam koşulları bizim için büyük önem taşımaktadır. Bu organizasyonun, Katar'daki tüm işçilerin çalışma şartlarını iyileştirmeye bir katkısı olması için çalışmaktayız" denildi.

Düzenleme Komitesi'nin Genel Sekreteri Hasan el Tavadi, Eylül ayında BBC'ye yaptığı açıklamada, tüm işçilerin güvenliğinin kendileri için büyük önem taşıdığını belirtmiş ve çalışma koşullarıyla ilgili tüm belgelerin İnsan Hakları İzleme Örgütü'ne ve Uluslararası Af Örgütü'ne iletildiğini söylemişti.

Modern kölelik

Guardian gazetesi, bugün manşetine taşıdığı özel haberinde 2022 Dünya Kupası'na ev sahipliği yapmaya hazırlanan Katar'da göçmen işçilerin altyapı inşaatlarında köle gibi çalıştırıldığını aktarmıştı.

Nepalliler, Katar'daki inşaatlarda çalışan en büyük işçi grubu.

Guardian'a göre bu işçiler Uluslararası Çalışma Örgütü'nün modern kölelik olarak nitelediği bir sömürüye maruz kalıyor.

Bazı Nepalli işçiler aylarca ücret almadıklarını, kaçmalarını önlemek için maaşlarının verilmediğini söylüyor. Bazı işçilerin pasaportlarına ve kimliklerine el konularak kaçak işçi konumuna sokuldukları, bazı işçilerin 24 saat çalıştırıldığı, çöl sıcağında su verilmediği, Doha'daki 30 Nepalli işçinin dayanılmaz çalışma koşullarından kaçarak Nepal elçiliğine sığındığı kaydediliyor.

Gazete Nepal'in köylerinden başlayan ve Katarlı liderlere uzanan bir sömürü zincirinin varlığından söz ederek "Dünyanın en zengin ülkelerinden biri, dünyanın en popüler turnuvasına hazırlık için dünyanın en yoksul ülkelerinden birini sömürüyor." diyor.

İlgili haberler