Adnan Januzaj: Milli takım tercihi hâlâ soru işareti

Manchester United'ın Sunderland maçındaki yıldızlarından 18 yaşındaki Adnan Januzaj'ın İngiltere milli takımında oynama ihtimaline Arsenal'in genç yıldızlarından Jack Wilshere'in gösterdiği tepki futbol gündeminin ilk sırasında.

İngiltere'yi seçerek FIFA'nın bir ülkede beş yıl yaşama kuralını yerine getirmesi durumunda Januzaj'ın İngiltere milli takımında oynaması olası.

Ancak henüz herhangi bir ülkeyi seçmemiş olan genç oyuncunun Belçika, Sırbistan, Arnavutluk ve Türkiye için oynama seçenekleri de var.

İngiltere milli takımının da yıldızlarından olan Wilshere, konuyla ilgili sorulara ''İngiltere'de beş yıl yaşamak sizi İngiliz yapmıyor'' yanıtını verdi.

Arsenal'in 21 yaşındaki yıldızı daha sonra sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, sözlerinin Januzaj'a bir gönderme taşımadığını belirterek, ''Januzaj'dan bahsetmiyordum. Soru yabancı futbolcuların İngiltere milli takımı için oynamasına izin verilip verilmemesiyle ilgiliydi. Benim görüşüm oynamamaları gerektiği. Kendisi harika bir futbolcu, İngiliz olmasını istedim'' dedi.

United'a 2011'de Anderlecht'ten 300 bin euro bonservis bedeli karşılığında transfer olan Januzaj Brüksel doğumlu.

Belçika milli takımında oynaması tekliflerini kabul etmediği biliniyor. Henüz milli değil, dolayısıyla seçeceği vatandaşlık oynayacağı milli takım konusunda belirleyici olacak.

Ailesi Kosovalı Arnavut, dolayısıyla Arnavutluk vatandaşlığına geçip bu ülke milli takımı için mücadele edebilir.

Annesinin ailesinin Türkiye akrabalıkları nedeniyle Türk vatandaşlığına geçip Türk milli takımında oynayabilir.

Kosova BM tarafından bağımsız bir ülke olarak tanınmadığı için Sırbistan da bir seçenek.

Kosova milli takımı UEFA ya da FİFA üyesi değil.

FIFA, bir futbolcunun ''vatandaşlığını aldığı ülkede 18 yaşını doldurduktan sonra en az 5 yıl yaşamış olmasını şart koşuyor.''

Januzaj için bu, İngiltere'yi seçerse milli formayı giyebilmek için 2018 yılına kadar beklemesi gerekeceği anlamına geliyor.