Futbol efsanesi 'Kara panter' Eusebio öldü

1966 Dünya Kupası'nın en çok gol atan oyuncusu, "Kara Panter" lakaplı, Portekiz'in futbol efsanesi Eusebio 71 yaşında öldü.

1942'de o dönem Portekiz'in sömürgesi olan Mozambik'te doğan Eusebio da Silva Ferreira, 64 kez Portekiz milli takımının formasını giydi. Benfica'nın yıldız oyuncusu İngiltere'de düzenlenen 1966 Dünya Kupası'nda dokuz gol attı. Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi futbolcularından biri olarak kabul edilen Eusebio, 745 profesyonel maçta 733 kez gol kaydetti. Eusebio, geçen yıl kalp ve solunum sorunları nedeniyle birkaç kez hastaneye yatmıştı. Göz kamaştırıcı hızı ve çalım tekniğiyle tanınan Eusebio 1965'te yılın Avrupalı Futbolcusu seçilmişti.

Portekiz kaptanı Cristiano Ronaldo, Eusebio'nun ölüm haberini aldıktan sonra yazdığı Twitter mesajında "Ölümsüz Eusebio, huzur içinde yat" dedi ve efsane futbolcuyla çekilmiş bir fotoğrafını koydu. Portekizli başka bir futbolcu Luis Figo da Twitter mesajında "Kral! Hepimiz için büyük kayıp. En büyük" dedi. Chelsea teknik direktörü Jose Mourinho ise Eusebio'yu ülkesinin en büyük insanlarından biri olarak tanımladı, "Bence o olümsüzdür. Hepimiz, onun futbol için; özellikle de Portekiz futbolu için ne ifade ettiğini biliyoruz" diye konuştu.