Şike davası: Aziz Yıldırım'ın başkanlıktan düşmesi tartışılıyor

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım Telif hakkı n

Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın aralarında olduğu spor dünyasından kişiler hakkında "şike", "rüşvet" ve "örgüt üyeliği" gibi suçlamalarla ilgili verilen mahkeme hükümlerinin Yargıtay tarafından onaylandığı belirtiliyor.

Yıldırım'ın başkanlığının düşeceği ve hapis cezasının geri kalanını yatacağı belirtiliyor. Türk medyasındaki haberlere göre, bu süre 2 yıl 2 ay olabilir.

Fenerbahçe kulübünden yapılan açıklamada, henüz Yıldırım'a tebligat ulaşmadığı kaydedildi.

Yıldırım, son kongrede yeniden başkan seçilmişti.

Şimdi ne olacak?

Türkiye kamuoyunda "şike davası" olarak bilinen ve 85 kişinin yargılandığı dava İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmüştü.

Temyiz başvurularını değerlendiren Yargıtay 5. Ceza Dairesi, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım ve Sivasspor Başkanı Mecnun Otyakmaz'ın aralarında olduğu bu kişilerden bazıları hakkındaki kararları onarken, bazı kararlarda "usul" hataları tespit ederek dosyayı mahkemeye gönderdi.

"Teşvik primi", "birden fazla maçta şike yapmak" ve "örgüt kurmak" suçlamasından 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan Yıldırım hakkındaki bu kararın infaz süreci başlayacak.

Yıldırım'ın avukatlarının "karar düzeltme" talebinde bulunması, infaz sürecini durdurmayacak. Yani Yıldırım, tutukluyken hapiste kaldığı 12 aylık sürenin düşmesinin ardından kalan cezasını çekmeye davet edilecek. Kalan ceza süresi henüz hesaplanmış değil ancak hukukçular, 2 yıldan fazla bir süreyi telaffuz ediyor.

Yargıçlar ve Savcılar Birliği'nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, dosyanın önce Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına, ordan ilgili mahkemeye, ordan da infaz savcılığına gönderileceği belirtilerek, "Bu süreç en fazla 1 aydır." denildi.

Kulüp idaresi Kiğılı'ya geçecek

Yıldırım hakkındaki kararın tebliğ edilmesinin ardından, kulüp idaresini Başkanvekili Abdullah Kiğılı devralacak ve kulüp olağanüstü kongreye gidecek.

Türkiye Futbol Federasyonu daha önce maç sonuçlarının şike ve teşvik primiyle belirlenmediğine hükmederek lig şampiyonluklarını tescil ettiğinden, şu aşamada kupa veya kupaların el değiştirmesi söz konusu değil.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Basın Sözcüsü Mete Düren, AA'ya yaptığı açıklamada, dosyanın spor hukuku adına TFF için kapandığını söyledi. Düren, "Herhangi bir olağanüstü toplantı yapılmayacak. TFF Başkanı Yıldırım Demirören, şike ile ilgili kararını açıklamıştı. 2010-2011 sezonu şampiyonu Fenerbahçe'dir" ifadelerini kullandı.

Trabzonspor, 2011 şampiyonluk unvanının Fenerbahçe'den alınarak kendilerine verilmesini talep ediyordu. Kulüp yönetiminin önümüzdeki günlerde bir değerlendirme yapacağı söyleniyor.

Avrupa Futbol Federasyonları Birliği UEFA ise Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın Avrupa turnuvalarından geçici olarak men edilmesine karar vermişti.

Diğer sanıklar

Yargıtay 5. Dairesi, Beşiktaş Jimnastik Kulübü'nün eski yöneticisi Serdar Adalı ve eski Teknik Direktörü Tayfur Havutçu'nun şike yaptıklarının da sabit olduğuna karar verdi.

Telif hakkı BBC World Service

Ancak bu sanıkların yargılanması esnasında usul hataları yapıldığı gerekçesiyle kararları bozarak, cezaların yeniden verilmesi için dosyayı mahkemeye geri gönderdi.

Sivasspor Başkanı Otyakmaz, hem örgüt üyeliği, hem de 22 Mayıs 2011'de Sivasspor ile Fenerbahçe arasında oynanan maçla ilgili şike yapmaktan mahkum olmuştu. Yargıtay, Otyakmaz'ın mahkumiyetini haklı bulurken, yine usul hatası nedeniye dosyayı mahkemeye geri gönderdi.

Nasıl yorumlanıyor?

"Şike davası" hakkındaki Yargıtay kararları sosyal medyada, 17 Aralık'taki rüşvet ve yolsuzluk operasyonları ile bağlantılı olarak yorumlanıyor.

Yüzlerce polis ve savcının görev yerinin değiştirilmesine ve yargı sisteminin yeniden yapılandırılması girişimine yol açan çekişmenin tarafları Türkiye kamuoyunda hükümet ve Fethullah Gülen hareketi olarak görülüyor.

Bazı gazeteci ve yazarlar şike davasıyla ilgili verilen bu kararı Fenerbahçe tribünlerinde atılan hükümet aleyhine sloganlara bağlarken, kimileri Gülen cemaatine yakın olduğu iddia edilen yüksek yargı üyelerine sorumluluk yüklüyor.

Ayrıca, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın "Balyoz" ve "Ergenekon" davalarının yeniden görülmesini gündeme getirmesinden hareketle, "şike davasının" da yeniden görülebileceği dile getiriliyor.

İlgili haberler