Galatasaray ve Fenerbahçe en zengin 20 kulüp listesinde

Telif hakkı Reuters

Mali danışmanlık şirketi Deloitte'un hazırladığı dünyanın en zengin kulüpleri listesinde bu sene iki Türk kulübü yer aldı.

Deloitte, Galatasaray'ı 16.; Fenerbahçe'yi de 18. sıraya yerleştirdi.

Galatasaray, geçen yıl listenin 19. sırasında yer almıştı; Fenerbahçe ise dört yıl sonra yeniden listeye döndü.

Real Madrid zirvede, Manchester United ilk üç dışında

Kulüplerin 2012-2013 gelirleri esas alınarak hazırlanan listenin zirvesinde ise Real Madrid yer aldı.

Yıllık cirosu yaklaşık 520 milyon euro olarak hesaplanan Real Madrid'i Barcelona ve Bayern Münih izlerken, Fransa şampiyonu Paris Saint Germain beşinci sırada.

İngiliz devi Manchester United ise, ilk kez ilk üç büyük kulüp listesinin dışında kaldı. Manchester ekibininin gelirlerinde ise artış var. Deloitte'nin hesaplamalarına göre, United gelirlerini 395 milyon eurodan 424 milyon euro civarına çıkardı.

Telif hakkı Getty

Rapora göre, dünyanın en zengin kulüpleri listesinde yer alan ilk 20 kulübün toplam geliri ise geçen yıl yüzde 8 artarak 5 milyar 400 milyon euronun üzerine çıktı.

Hesaplamalar gelir üzerinden yapılıyor, kulüplerin borçları dikkate alınmıyor.

Deloitte yetkililerinden Dan Jones, BBC'nin sorularını yanıtlarken, gelirlerdeki artışın sponsorluk anlaşmaları ve forma satışı gibi TV hakları ve bilet satışları dışındaki kaynaklar gözönünde bulundurularak hesaplandığını söyledi.

Listede yer alan diğer İngiliz kulüpleri ise, Manchester City (6), Chelsea (7), Arsenal (8), Liverpool (12) ve Tottenham (14).

İlk 20'de yer alan İtalyan kulüpleri ise Juventus ve Milan.

Dan Jones, Avrupa kulüplerinin gelirlerindeki artışın futbola küresel düzeyde olan ilginin de devam ettiğini ortaya koyduğu görüşünde.

Türk takımlarının dikkat çekici yükselişi

Listede bir kez daha 'beş dev lig - İngiltere, Fransa, Almanya, İspanya ve İtalya'' ağırlığı oluştururken, uzun süre sonra ilk kez bu liglerin dışından iki takım öne çıktı: Galatasaray ve Fenerbahçe.

Deloitte, Galatasaray ve Fenerbahçe'nin ilk 20'de, Brezilya ekibi Corinthians'ın ilk 30'da yer almasının bu kulüplerin ülkelerinin küresel ekonomideki konumlarının güçlenmesiyle de yakından ilgili olduğu görüşünde.

Galatasaray'ın 16. sıradan listeye girerek, bir Türk kulübünün ''Para Ligi'nde elde ettiği en yüksek seviyeye ulaştığını'' kaydeden Deloitte, Fenerbahçe'yi de 18. sıraya yerleştiriyor.

Deloitte'e göre, özellikle Galatasaray'ın yeni stadı Türk Telekom Arena'nın gelir yaratan yapısının yanısıra futbol takımının Şampiyonlar Ligi'nde tur atlaması gelir listesindek, yükselişin en önemli nedeni.

Deloitte, hem Galatasaray'ın hem de Fenerbahçe'nin sosyal medyada, özellikle de Twitter'de takipçi sayıları en yüksek kulüpler arasında yer aldıklarına işaret ederek, bunu büyüme için ciddi bir potansiyel olarak değerlendiriyor.

Avrupa başarıları kilit

Deloitte'e göre, Galatasaray, Şampiyonlar Ligi'nde UEFA'nın yayın gelirlerinden 24 milyon 800 bin euro elde etti.

Sarı-kırmızılıların sahadaki başarısı ise, ticari faaliyet gelirlerinde de ciddi bir artış (euro'da yüzde 17/ TL'de yüzde 28) yaratırken, bu faaliyetlerinde toplam gelir 69 milyon euro'nun biraz üzerinde.

Sponsorluk anlaşmaları ve forma reklamlarının yanısıra Galatasaray ürünlerinin satış mağazalarının sayısındaki artış da kulübün ciddi gelir kaynakları arasında.

Galatasaray'ın maç günü geliri geçen yıl 35 milyon 400 bin euro olarak gerçekleşti.

Deloitte'a göre, sarı-kırmızılıların 'Para Ligi'nde yer almaya devam edebilmesi için Şampiyonlar Ligi'nde başarısını sürekli kılması şart.

Telif hakkı AFP

Fenerbahçe ise, Para Ligi'ne 2009'dan bu yana ilk kez dönüş yaptı.

Deloitte'a göre, bunda kulübün geçen sene Avrupa Ligi'nde finalin eşiğine kadar gelen başarılı Avrupa macerasının ciddi katkısı var.

55 milyon euroyu aşan ticari geliri olan sarı-lacivertlilerin UEFA turnuvalarından parına düşen 13 milyon 300 bin euro civarında oldu.

Fenerbahçe'nin hem stadyumu Şükrü Saraçoğlu için hem de forması için güçlü sponsorluk anlaşmaları var.

Deloitte, sarı kanaryaların özellikle stadyumda geçen yıl 40 binin üzerinde seyirci ortalamasına ulaşmış olmasını da kayda değer bir gelir kaynağı olarak vurguluyor.

Deloitte, Avrupa'nın altıncı en büyük yayın havuzundan ciddi bir geliri olan Fenerbahçe'nin şike iddiaları nedeniyle UEFA'dan aldığı ceza yüzünden önümüzdeki sene de Avrupa kupalarına katılamayacak olmasının kulüp için sıkıntı yaratacağına dikkat çekiyor.