Rakibini 'ısıran' Suarez soruşturma sonucunu bekliyor

Telif hakkı Reuters

İtalyan rakibi Giorgio Chiellini'yi ısıran Uruguaylı futbolcu Luis Suarez hakkında açılan disiplin soruşturmasından dün bir sonuç çıkmadı. Suarez'in suçlu bulunup bulunmadığı kararına soruşturma sonunda varılacak.

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA), Salı günü İtalya karşısında 1-0 üstünlük elde edip Dünya Kupası'na devam etmeye hak kazanan Uruguay'ın golcüsü 27 yaşındaki Suarez hakkında rakibine yönelik davranışı nedeniyle disiplin soruşturması açmıştı.

Suarez, daha önce de rakiplerini ısırdığı suçlamasıyla iki defa men cezası almıştı.

FIFA sözcüsü, "Soruşturma komitesi, gerekli gördüğü tüm unsurları değerlendirmeye alabilir" dedi.

Disiplin soruşturmasını yürüten bağımsız komitenin başında İsviçreli avukat Claudio Sulser var.

Suçlu bulunursa Suarez, 24 maça kadar men veya iki yıl futboldan uzaklaştırılma cezalarıyla karşı karşıya kalabilecek.

'O bir filozof değil, futbolcu'

Uruguay Futbol Federasyonu Başkanı Wilmar Vardez, komite için "Çok uzun zamandır bir aradalar, bu iyiye mi kötüye mi işaret ediyor bilmiyorum. Sabah da devam edecekler" dedi.

Telif hakkı AFP

Suarez'e destek çıkan Uruguay milli takımı kaptanı Diego Lugano ve Uruguay Devlet Başkanı Jose Mujica, televizyon görüntülerinin FIFA soruşturması için 'yetersiz olduğunu' söyledi.

BBC'ye konuşan Lugano, "Ne olayı? Fotoğraflar hiçbir şey göstermiyor. Yalnızca tahmini bir durumu gösteriyor" dedi.

Uruguay Devlet Başkanı Mujica da FIFA'nın televizyondan elde edilen kanıtlarla oyuncuların geçmişe yönelik davranışlarının cezalandırılamayacağını ifade etti.

Mujica şöyle devam etti:

"Suarez'in hiç kimseyi ısırdığını görmedim. Bana, hakem ne derse ona uyulması gerektiği öğretildi. Futbolda kararları televizyon görüntülerine dayanarak verecek olsaydık, o zaman çok sayıda penaltı, topa değen çok sayıda ele ceza verilmesi lazımdı. Büyük talihsizlik…"

Mujica, futbolcuların yalnızca futbol yetenekleriyle değerlendirilmesi gerektiğini ve davranışlarından dolayı bir rol model olarak görülmesinin sorgulanması gereken bir durum olduğu görüşünü dile getirdi ve ekledi:

"Biz onu filozof ya da makine teknisyeni olsun diye ya da iyi huylu diye seçmedik. O iyi bir oyuncu."

Daha önce de rakiplerini ısırmıştı

Luis Suarez, 2010 yılında Ajax'ın kaptanıyken PSV Eindhoven oyuncusu Otman Bakkal'ın omuzunu ısırmaktan suçlu bulunup 7 maç ceza almıştı.

Geçen yıl da İngiltere Premier Lig maçı sırasında Chelsea oyuncusu Branislav Ivanoviç'in kolunu ısıran Suarez'e, 10 maça çıkmama cezası verildi.

İngiltere Premier Ligi'nde de Liverpool'da top koşturan Suarez, Salı günkü maçta İtalyan savunma oyuncusu Chiellini ile çarpıştı ve Chiellini'yi omuzundan ısırdı.

Olaydan sonra iki futbolcu da kendini yere bıraktı. Suarez, ağzını tutarak dirsek yediğini iddia etti.

Chiellini ise omuzunu hakeme gösterip tepkide bulundu fakat Meksikali hakem Marco Rodriguez oyuncuları uyardıktan sonra oyuna devam etti.

Olay yaşandığı sırada 0-0 berabere olan maçı daha sonra Uruguay 1-0 kazanarak D grubundan çıkıp Dünya Kupası'na devam edecek 16 takım arasına girdi.

İlgili haberler