Hollanda basını: Rüya sona erdi

Telif hakkı AP

Hollanda'nın Dünya Kupası yarı final maçında Arjantin'e penaltı vuruşları sonrası elenmesi, düş kırıklığı yarattı.

Portakalların son 3 maçta ortaya koyduğu performans, Hollanda basını tarafından "nihilist futbol" eleştirilerine hedef oldu.

Arjantin yenilgisi, Hollanda basınında geniş yer buldu. Bütün haber ve yorumlarda, öne çıkan tepki "hayal kırıklığı" yönünde. Ülkenin en çok satan gazetesi Telegraaf, "Rüya sona erdi" başlığıyla, ilk sayfasını Hollanda - Arjantin maçına ayırdı.

Telegraaf, Teknik Direktör Luis van Gaal'ın, 2 futbolcunun ilk penaltı vuruşunu reddetmeleri üzerine, bu görevi Ron Vlaar'a verdiğini belirtiyor.

Van Gaal'ın, "ilk penaltıyı atmak, güven vermesi açısından çok önemlidir. Vlaar en iyi oyuncularımızdan biriydi. Ne yazık ki atamadı" dediği aktarılıyor.

Arjantin kalejisi Romero'nun iki atışı kurtarmasının " ekstra moral bozucu" olduğunu söyleyen van Gaal'ın şu sözlerine yer veriliyor:

"AZ Teknik Direktörü olarak Alkmaar'a Romero'yu ben getirmiştim. Penaltı kurtarmayı da ona ben öğrettim. Hayır, bu bir şaka elbette. Bu onun kendi başarısı. Hayal kırıklığımız çok büyük. Ama burda harika işler yaptık. Bunu unutmamaız lazım."

Hollanda basını, yaptığı kurtarışlarla gecenin kahramanı olan eski AZ kalecisi Sergio Romero'nun görüşlerine de yer veriyor. Romero, van Gaal'ın kendisi için çok şey ifade ettiğini vurguluyor. "O sadece çok iyi bir antrenör değil. AZ'ye beni o getirdi. Hollandaca bilmiyordum. Benimle İspanyolca konuştu. Sadece saha içinde değil, saha dışında da bana büyük destek oldu. Ona minnettarım" diyor.

Hollanda'nın saygın gazetelerindem Volkskrant ise, "Savaş bitti" başlığını kullandı. Hollanda'nın, Arjantin karşısında "korkak bir oyun sergilediğini" belirten gazete, "Canavarca oyunda cesaret eksikliği Portakalların sonunu" hazırladı yorumuna yer veriyor.

Telif hakkı Reuters

"Oyuncu değişikliği hakkı tükenmişti ve Jasper Cillesen penaltıları kurtarmalıydı. Hiç şansı yoktu" diyen Volkskrant, yorumlarında Hollanda ekibine sert eleştiriler yöneltiyor.

Volkskrant'ın yorumunda, yorgun van Persie yüzünden oyuncu değişikliği yapmak zorunda olan van Gaal'ın, yedek kaleci Krul şansını kullanamadığı vurgulanıyor.

Hollanda'nın cesaretsiz futboluyla pazar akşamı Almanların karşısına çıkmayı başaramadığ belirtilen yorumda, Hollanda'nın son 240 dakikada hiç gol atamadığının altı çiziliyor. Hollanda'nın Meksika maçında son 5 dakikada gol attığı vurgulanan yorumda, Portakallar'a, "nihilist futbol" eleştirisi yapılıyor.

Çakır'a eleştiri

Volkskrant, maçın hakemi Cüneyt Çakır'ı da, Wesley Sneyder'ın ayak bileğine tekme atan Arjantinli oyuncu Demichelis'e sarı kart göstermediği için eleştiriyor.

Trouw gazetesi de, Galatasaray'ın yıldızı Sneyder'ı eleştiriyor. Gazete, Sneyder'ın Arjantin maçında sahada "su taşıyıcısından farkı olmadığı" görüşünü savunuyor. "Sneyder fark yaratamadı. Su taşıyıcıs gibiydi. Meksika ve Kostarika'ya karşı iyi oynadı ama Arjantin maçında etkili olamadı" yorumuna yer veriyor.

Basında, Sneyder'in kaçırdığı penaltı sonrası yaptığı Kaçırdığı penaltı vuruşuyla ilgili, "Sorumluluğumu almak zorundayım. Bazen işler ters gidebiliyor. Penaltı vuruşlarından nefret ediyorum" açıklaması da yer alıyor.

Telif hakkı Reuters

Hollanda basını, "her mevkinin adamı" dediği Arjantin maçında sol bek oynayan Fenerbahçeli oyuncu Dirk Kuyt'ın performansından da övgüyle söz ediyor.

Algemeen Dagblad (AD) gazetesi de Portakalların elenmesini "Penaltı dramı" manşetiyle duyuruyor. Gazete, van Gaal'ın öğrencilerinin elenmesine rağmen, turnuva boyunca birçok insanın kalbini kazandığını belirtiyor.

Arjantin maçı, Hollanda'da izlenme rekoru kırdı. 16 milyon nüfuslu ülkede ortalama 9.1 milyon kişi maçı evimde izledi. Kafe ve alanlardaki dev ekranlardan izleyenlerle birlikte bu sayının daha fazla olduğu belirtiliyor. İlk yarının sonlarına doğru izleyici sayısının 9,6 milyona kadar çıktığı saptandı.

Hollanda'nın Dünya Kupası'ndaki performansı ekonomiye de canlılık getirdi. Özellikle süper market gelirlerinde yüzde 2,5 oranında bir artış kaydedildi. Geçen hafta süper marketlerin kazancı 12,5 milyon euro cibarında ekstra artış yaşadı,

İlgili haberler