İtalya liginde kulüplerden grev tehdidi

Telif hakkı EPA

İtalya Başbakanı Matteo Renzi ile futbol kulüpleri arasında, stadyumlardaki güvenlik masrafları konusunda gerilim yaşanıyor.

Renzi’nin bundan böyle stadyum ve çevresindeki güvenlik önlemlerinin masrafını kulüplerin karşılayacağını açıklaması üzerine kulüplerden grev tehdidi geldi.

Başbakan Renzi hükümeti, stadyum güvenliğiyle ilgili yeni bir düzenlemeyi parlamentonun onayına sunmaya karar verdi.

Renzi de dün Twitter’a yazdığı mesajda “Stadyumlarda görevli güvenlik güçlerinin fazla mesai ücretini futbol kulüpleri ödemeli, vatandaşlar değil” dedi.

Telif hakkı EPA

İtalya’da bir süredir tartışma konusu olan düzenleme, Renzi’nin mesajından sonra gerilimi daha da tırmandırdı.

İtalyan basını, kulüplerin kendileriyle görüşülmeden böyle bir karar alınması halinde grev tehdidinde bulunduğunu yazdı.

Birinci Lig takımlarının olağanüstü toplantı yaprak grev olasılığını görüşeceği, İkinci Lig takımlarının da olası bir grev kararına uymaya hazır olduğu belirtildi.

Birinci Lig Başkanı Maurizio Beretta, spor sistemi zaten krizdeyken bir de güvenlik masraflarını karşılamaları halinde kulüplerin iflasa sürükleneceğini öne sürdü.

İkinci Lig Başkanı Andrea Abodi ise “Renzi polis memurlarının fazla mesai ücretini kulüpler ödemeli mi diyor? Bir milyar euro vergi ödeyen bir sektör için bu kabul edilemez” dedi.

İtalyan Futbol Federasyonu da (FIGC) “Acilen hükümetle ve yerel yetkililerle görüşmek istiyoruz” diye açıklama yaptı.

İtalya’da birinci ve ikinci lig maçları sırasında görev yapan güvenlik güçlerinin mesai ücreti yılda yaklaşık 25 milyon euro’ya mal oluyor.

Bu masrafları kulüplerin ödemesini öngören düzenlemenin 21 Ekim’e kadar Temsilciler Meclisi ve Senato’nun onayına sunulması bekleniyor.