'Kadın olduğumu ispat için soyunmak zorunda kaldım'

Telif hakkı n

Ekvator Ginesi kadın milli futbol takımının yıldızı Genoveva Anonma, BBC'ye mülakatında, 2008'de Afrika Kadın Futbol Şampiyonası'nda kadın olduğunu kanıtlamak için çırılçıplak soyunmaya zorlandığını söyledi.

27 yaşındaki forvet, yıllardır birçok kişinin erkek olduğundan şüphelenmesine alıştığını, ancak en kötü deneyimini 7 yıl önce şampiyon oldukları turnuvada yaşadığını anlattı.

Genoveva Anonma, kendi sahalarında Güney Afrika'ya karşı oynadıkları maçta çok iyi performans sergiledi ve takımını şampiyon yapan golü attı.

Ancak rakip takım altı golle şampiyonanın en çok gol atan oyuncusu olan ve turnuvanın en iyi oyuncusu seçilen Anonma'nın erkek olduğunu öne sürerek Afrika Futbol Konfederasyonu'na (CAF) şikayette bulundu.

'Hem okulu hem evimi terk ettim'

Anonma, "Benden CAF ve milli takım yetkililerinin önünde soyunmamı istediler. Çok üzülmüştüm. Ağlıyordum. Bu çok aşağılayıcı bir şeydi ve ama bir süre sonra atlattım." dedi.

Telif hakkı n

Futbol tutkusu yüzünden okulunu ve evini terk etmek zorunda kaldığını belirten ünlü futbolcu, mülakatta şunları söyledi:

"Beş yaşındayken, her zaman futbol oynamak istediğim için kızlar beni aralarına almıyordu. Ben de hep erkek çocuklarla oynuyordum. Babam başka bir şehirde, başka bir kadınla yaşıyordu ve annem futbol oynamama karşı çıkıyordu. Okuyup öğretmen olmamı ya da çocuklara yardım etmemi istiyordu. Annemle çok sorun yaşadım. Sonra beni artık görmek istemediğini söyledi. Sonunda dayımlarla yaşamaya başladım. Dayım okula ve futbol oynamaya devam edebilmem için beni şehre götürdü."

Anonma 2011'den beri Alman liginde Turbine Potsdam takımında oyunuyor.