Visa: FİFA, yolsuzluk sorununun ciddiyetini anlamıyor

Telif hakkı Getty

Futbolun önde gelen sponsorlarından kredi kartı firması Visa, uluslararası futbol federasyonları birliği FİFA'yı 'standartlara uymamak' ve yolsuzluk suçlamalarının ciddiyetinin 'farkında olmamak'la suçladı.

Şirketin yönetim kurulu başkanı Charlie Scharf yatırımcılara seslenirken, 'kendileri gibi düşünen ve hareket edenler'le işbirliği yapmak istediklerini söyledi.

Visa'nın en üst düzey değer ve standartları uygulamaya çalıştığını kaydeden Scharf, FİFA'nın bu standartları karşıladığına inanmadığını söyledi.

Yolsuzluk sorununu ele almak üzere bir komisyon kuracağını açıklayan FİFA ise reform planlarını görüşmek üzere ticari sponsorlarla Ağustos ayında bir toplantı yapılacağını açıkladı.

Coca Cola'dan çağrı

Bu denli açık olmasa da zaman zaman FİFA'yı eleştiren sponsorlardan Visa'nın yanısıra Coca Cola da geçen hafta bağımsız bir komisyon kurulması çağrısı yapmıştı.

FİFA'nın önde gelen diğer sponsorları arasında bira markası Budweiser'la birlikte Adidas, Gazprom, McDonalds ve Kia/Hyundai de bulunuyor.

ABD'de yürütülen soruşturma kapsamında İsviçre'nin Zürih kentinde polis, FIFA'nın üst düzey yetkililerinin kaldığı oteli basmış ve çok sayıda FIFA yetkilisini gözaltına almış, aralarında FİFA yöneticilerinin de bulunduğu 14 kişi hakkında dava açılmıştı.

Operasyonun ardından FİFA başkanlığı görevinden istifa eden Sepp Blatter, gelecek yılki seçimlerde yeniden aday olmayacağını açıkladı.

Visa yöneticisi Scharf, FİFA'nın reform yapabilme kapasitesi olduğuna inanmadığını vurgularken, özellikle halihazırdaki lider kadrosunun FİFA'da anlamlı bir reform yapabileceğini düşünmediğini söyledi.

Scharf'ın açıklamasında istifa çağrısı ise yer almadı.

Visa yetkilisinin açıklamalarını değerlendiren Uluslararası Şeffaflık Örgütü'nden Neil Martinson, "Coca Cola ve Visa haklı olarak FİFA'nın karşı karşıya olduğu yolsuzluk krizinin derinliğini tespit ediyor" dedi.

İlgili haberler