Blatter: Rusya 2018'e oylamadan önce karar verdik

Telif hakkı Getty

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği'nin (FIFA) görevi askıya alınan Başkanı Sepp Blatter, 2018 Dünya Kupası'na Rusya'nın ev sahipliği yapmasına oylamadan önce karar verildiğini söyledi.

Rus Tass Haber Ajansı'na konuşan Blatter 2010'da gelecekteki dünya kupası organizasyonlarının nerelerde yapılacağının ele alındığını belirtti.

Blatter, 2022 oylamasında son dakikada Katar'a kayan oyların, ABD'yle yapılan benzer bir anlaşmaya engel olduğunu vurguladı.

Blatter ve UEFA Başkanı Michel Platini'ye 90 gün uzaklaştırma cezası verilmişti. Her iki isim de suçlamaları reddediyor.

Blatter "2018 ve 2022 turnuvalarının ev sahiplerini aynı anda belirlemek hata mıydı?" sorusuna "Rusya'nın ev sahipliği konusunda uzlaşmıştık. Çünkü turnuva hiç Rusya ya da Doğu Avrupa'da yapılmamıştı. 2022'de de ABD'ye geri dönecektik ve en büyük iki siyasi güç ev sahipliği yapmış olacaktı" yanıtını verdi.

Birçok konuda açıklamalar yapan Blatter'in söyleşisinden bazı satır başları şöyle;

  • Rusya asla 2018 ev sahipliğini kaybetmeyecek
  • Blatter İngiltere medyasında 2018 ve 2022 ev sahipliklerinin seçim sürecindeki eleştiriler nedeniyle İngiltere medyasında yer alan eleştiriler nedeniyle İngiltere'nin "kötü bir kaybeden" olduğunu söyledi.
  • Çoğu futbol federasyonu UEFA destekli FIFA Başkanı adayı Gianni Infantino'dan hoşlanmıyor.
  • Blatter görevden alınmasının "saçmalık" olduğunu söyledi ve FIFA Etik Komitesi'nin kendisini hayalkırıklığına uğrattığını söyledi.
  • Blatter ayrıca Brezilya 2014'ten sonra görevi bırakması gerektiğini ancak UEFA'nın FIFA'da fazlasıyla etkin olması kaygıları nedeniyle görevi başında kaldığını vurguladı.

Blatter, "Diğer federasyonlar paraya ve oyunculara sahip olduğu için UEFA'nın her şeyi ele geçireceğinden korkuyordu. UEFA'da bir anti-FIFA virüsü var" diye konuştu.

İlgili haberler