Rusya'dan WADA raporuna yanıt: İddialar mesnetsiz

Telif hakkı AFP

Rusya, Dünya Dopingle Mücadele Kurumu'nun (WADA) hazırladığı ve ülkenin tüm uluslararası atletizm şampiyonalarından men edilmesini talep eden raporu 'mesnetsiz iddialar' olarak niteledi.

Pazartesi günü açıklanan ve Rusya'yı hem hükümet, hem federasyon hem de sporcu bazında dopingin önünü açmakla suçlayan rapor için Devlet Başkanı Vladimir Putin'in sözcüsü Dimitri Peskov, "Eğer bir takım iddiaları dillendiriyorsanız, elinizde bu iddiaları destekleyecek kanıtlar olmalı. Ortaya herhangi bir kanıt koymadığınız sürece iddiaları kabul etmemiz mümkün değil" dedi.

Peskov, Rus atletlerin 2016 Rio Olimpiyat oyunlarına katılıp katılamayacağı sorusuna ise "Bu soruyu Spor Bakanı'na sormanız gerekir" diyerek yanıtladı.

WADA raporunun açıklanmasının ardından Rusya'nın Rio 2016'ya katılımı da tehlikeye girmiş durumda.

TIKLAYIN - WADA'NIN DOPİNG RAPORU NE ANLAMA GELİYOR?

Raporda 2'si 2012 Londra Olimpiyat oyunlarında madalya kazanmış olan 5 Rus atletin atletizmden ömür boyu men edilmesini tavsiye ediyor ve Rusya'nın sonuçları pozitif çıkan doping testlerini örtbas ettiği iddia ediliyor.

Yine aynı raporda, Rusya'nın dopingin önünü açmasında ülkenin istihbarat servisi FSB'nin de etkin rol oynadığı iddiası yer alıyor.

Raporun yazarlarından WADA Direktörü Dick Pound Pazartesi günü düzenlenen basın toplantısında "Rusya'nın yaptığını sadece 'Devlet destekli doping programı' olarak tanımlayabiliriz" demişti.

Raporun açıklanmasının ardından Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) Başkanı Sebastian Coe yazılı bir açıklama yapmış ve IAAF Konseyi'ni Rusya Atletizm Federasyonu'na karşı yaptırımları görüşmek üzere toplayacağını söylemişti.

İlgili haberler