Atletizmde Rusya için karar günü

Image caption Londra olimpiyatlarında 800 metrede altın madalya kazanan Mariya Savinova (sağda) ve bronz madalya kazanan Ekaterina Poistogova'nın doping yaptıkları tespit edilmişti.

Uluslararası Atletizm Federasyonu'nun (IAAF) bazı atletlerinin devlet destekli doping yaptıkları iddia edilen Rusya'ya yaptırım uygulayıp uygulamama kararını bugün açıklaması bekleniyor.

IAAF'nin gündeminde, Rus atletlerin önümüzdeki yıl Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde yapılacak olimpiyat oyunlarında yarışmalarının yasaklanması da var.

Dünya Dopingle Mücadele Kurumu (WADA), özellikle 2012 Londra Olimpiyat oyunlarında Rus yetkililerin ve Rus atletlerin doping yönetmeliklerini hiçe saydığını ve "olimpiyat oyunlarını sabote ettiğini" açıklamıştı.

WADA, Rusya'nın dopingle mücadele konusunda kayda değer adım atmaması halinde, Rusya'nın uluslararası atletizm şampiyonalarındam men edilmesini istemişti.

TIKLAYIN - WADA'NIN DOPİNG RAPORU NE ANLAMA GELİYOR?

Rusya: Boykot etmeyeceğiz

Rusya Spor Bakanı Vitaly Mutko ise yeni bir dopingle mücadele birimi kurabileceklerini söyledi.

Mutko, atletlerine yasak getirilmesi halinde de olimpiyatları boykot etmeyeceklerini açıkladı.

Mutko "Rusya boykota, siyasetin spora müdahalesine karşıdır" dedi.

Kremlin WADA'nın suçlamalarını "temelsiz" diye niteleyerek reddetmiş, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yine de iddialarla ilgili soruşturma başlatmıştı.

Rusya Atletizm Federasyonu Başkanı Vadim Zelichenok ise WADA'nın raporunda bahsedilen usulsüzlüklerin eski federasyon döneminde yapıldığını söylemişti.

İlgili haberler