Galatasaray taraftarları İtalya'yı kızdırdı

Telif hakkı EPA

UEFA Avrupa Ligi son 32 turu rövanş maçında İtalya'nın Lazio takımıyla karşılaşan Galatasaray 3-1 yenilirken, maç için Roma'ya gelen bazı Türk taraftarların taşkınlık yaratması İtalya'da tepkiye yol açtı.

Roma Olimpiyat Stadı'nda oynanan maç için 1000'in üzerinde Türk taraftar Roma'ya geldi. Çarşamba akşamı, stadyum yakınlarında toplanan bir grup Galatasaraylı ile Lazio taraftarları arasında yaşanan arbedede 19 yaşındaki bir İtalyan ile 23 yaşındaki bir Türk bıçaklandı.

Hastaneye kaldırılan taraftarların hayati tehlikesinin bulunmadığı açıklandı.

Aynı saatlerde, üzerlerinde uyuşturucu madde bulunan iki Türk taraftar da gözaltına alındı. İtalyan medyasındaki haberlere göre polisin yaptığı kontrollerde meşale, fişek ve sis bombalarının yanı sıra "kredi kartı şeklinde bir bıçak" da ele geçirildi.

Maçın oynanmasına birkaç saat kala ise Galatasaray taraftarları Roma'nın merkezi meydanlarından Piazza del Popolo'da sarı-kırmızı meşale ve sis bombalarıyla "destek gösterisi" yaptı.

Sloganlar atarak, kendilerini stadyuma götürecek otobüslerin bulunduğu alana giden Galatasaray taraftarlarıyla güvenlik güçleri arasında kısa süreli bir gerginlik de yaşandı.

Bu arada Roma'da toplu taşıma sisteminden sorumlu Atac, Galatasaray taraftarlarının bir otobüsün içine fişek attığını, otobüste hasar oluştuğunu ve şoförün de kontroller için hastaneye kaldırıldığını açıkladı.

Geçen yıl Hollandalı Feyenoord taraftarlarının Roma merkezinde tarihi meydanlarda taşkınlık yaparak 17. yüzyıldan kalma Barcaccia Çeşmesi'ne zarar vermesinin şokunu atlatamayan İtalyanlar, Galatasaraylı taraftarların sergilediği görüntüleri de sert şekilde eleştirdi.

İçişleri Bakanı'na istifa çağrısı

Bazı haber siteleri "Türk taraftarlar Popolo Meydanı'nı işgal etti" gibi başlıklar atarken sosyal medyada ve siyaset dünyasında da tartışmalar yaşandı.

Telif hakkı AFP

Aşırı sağcı Kuzey Ligi partisinin lideri Matteo Salvini Twitter'a yazdığı mesajda "Türk taraftarlar meşale ve kağıt bombalarıyla Roma'da geziniyor. (İçişleri Bakanı) Alfano, Vali ve polis şefi uyuyor mu? Beceriksizler, istifa edin" dedi.

İtalya'nın Kardeşleri partisinin lideri Georgia Meloni de İçişleri Bakanı Angelino Alfano'ya "Galatasaray taraftarları Piazza del Popolo'da kağıt bombaları atıyor. Bir şey yapacak mıyız yoksa Feyenoord taraftarlarının Piazza di Spagna'da yaptıkları gibi mi sonuçlanacak?" diye tepki gösterdi.

Roma Emniyet Müdürlüğü'nün de, Türk taraftarların taşkınlıklarını UEFA'ya şikayet etmeyi değerlendirdiği açıklandı. Açıklamada, "Böyle tehlikeli taraftarların AB ülkelerinde serbestçe dolaşmasına izin verilemez" denildi.