Drogba vakıf yolsuzluğu iddialarını yalanladı

Telif hakkı AFP

Galatasaray'ın eski futbolcusu Didier Drogba, İngiltere'de kurduğu vakfa yöneltilen yolsuzluk suçlamalarını reddetti.

BBC'ye konuşan Drogba, iddialar hakkında yasal işlem başlatacağını söyledi.

İngiltere'de yayınlanan Daily Mail gazetesi, Afrika'ya yardım amacıyla kurulan Didier Drogba Vakfı'na bağışlanan 1,7 milyon sterlinden sadece 14.115 sterlinin yardım için kullanıldığını yazmıştı.

Hayırsever kurumları denetleyen Bağış Komisyonu, Drogba'nın vakfıyla ilgili "ciddi endişeler" olduğunu belirterek soruşturma başlattı.

38 yaşındaki Fildişi Sahil'li futbolcu ise gazetenin haberini "yanlış ve iftira" olarak niteleyerek yasal yollara başvurduğunu söyledi.

Kanadalı futbol takımı Montreal Impact klubünde oynayan Drogba "Dolandırıcılık, yolsuzluk, kötü yönetim ve yalan yok" dedi.

Daily Mail gazetesi ise haberlerinin arkasında durduklarını açıkladı.

Didier Drogba Vakfı 2009 yılında, ünlü futbolcu Chelsea takımı için oynarken İngiltere'de kurulmuştu.

Kurum Fildişi Sahilleri'nde faaliyet gösteriyor ama İngiltere'de de kayıtlı.

Bağışlar partiler için mi harcandı?

Daily Mail gazetesi vakıf kasasından 439 bin sterlinin, ünlü isimlerin katıldığı savurgan bağış partilerine harcandığını ve 1 milyon sterlinden fazla paranın da banka hesaplarında tutulduğunu yazmıştı.

Drogba ise kendi sponsorluk gelirini harcadığını ve İngiltere'de topladığı bağış paralarını gelecekteki projelerde kullanmayı planladığını söylüyor.

Drogba vakfın mobil klinik, çocuk esirgeme kurumlarına yatırım, okul çantaları, kitaplar ve diyaliz makinesi gibi yardımlarda bulunduğunu belirtti.

Ünlü futbolcu "Ben yoksul bir aileden geliyorum ve bulunduğum noktaya gelmek için çok çalıştım. Ama ülkeme, kıtama ve topluluğuma birşeyler geri veremezsem bu benim için bir hiç demek" dedi.

Bağış Komisyonu vakfın yönetimi, tümü yurtdışında yaşayan vekillerinin sağladığı denetim, bağışçılara ve kamuoyuna yanıltıcı bilgi verme gibi konuları araştıracak.

Komisyon ayrıca hesaplardaki yüklü miktardaki paranın nasıl kullanılacağına dair bilgi isteyecek.