Deschamps Cantona'nın ırkçılık iddiasına dava açıyor

Fransa Milli Takımı Teknik Direktörü Didier Dechamps'ın avukatı, müvekillinin Euro 2016 kadrosu seçiminde ırkçılık yaptığını iddia eden Fransa milli takımı ve Manchester United'ın eski yıldızı Eric Cantona'ya dava açacaklarını söyledi.

Cantona dün Dechamps'ın Afrika kökenli Kerim Benzema ve Hatem Ben Arfa'yı bilerek kadro dışı bıraktığını söylemişti.

Cantona Guardian gazetesine yaptığı açıklamada "Benzema çok iyi bir oyuncu. Ben Arfa çok iyi bir oyuncu. Ama Deschamps'ın gerçek bir Fransız ismi var. Belki Fransa takımında gerçek bir Fransız ismine sahip tek insan." dedi.

Eric Cantona ayrıca "Ben Arfa Fransa'da bugün en iyi oyuncu olabilir. Ama kökenleri farklı. Bu konuda düşünmeye iznim var" demişti.

Fransız spor gazetesi L'Euqipe'e konuşan Dechamps'ın avukatı Cantona'nın sözlerinin "kabul edilemez, iftira ve karalayıcı" olduğunu söyledi.

Telif hakkı AFP

Karim Benzema bir seks kasetiyle ilgili şantaj skandalına adının karışması nedeniyle verilen cezanın ardından milli takıma alınmamıştı.

'İddia gülünç'

Fransa Başbakanı Manuel Valls aday kadronun açıklanmasından önce Real Madridli golcünün "milli takımda yeri olmadığını" söylemişti.

Nice forması giyen Ben Arfa ise sakatlık durumunda takıma alınabilecek yedek kadroda.

Fransa Futbol Federasyonu Başkanı Noel Le Great de Cantona'nın iddialarını "gülünç" diye tanımladı.

Cantona ve Deschamps 1990'ların ortalarında Fransız Milli Takımı'nda birlikte oynarken birçok kez sorun yaşamıştı.

Eric Cantona daha önce Decshamps'a "kukla" ve "görgüsüz su taşıyıcısı" demişti.

"Görgüsüz su taşıyıcısı" Decschamps'ın sadece topu diğer oyunculara aktarmakta iyi olduğunu kast eden bir hakaret.

Cantona 1995'te bir Manchester United taraftarına tekme atmasının ardından milli takım kadrosundan çıkartılmış ve bir daha hiç milli takım forması giyememişti.

İlgili haberler