Euro 2016: Rusya Fransız büyükelçiyi bakanlığa çağırdı

Telif hakkı Getty

Euro 2016 devam ederken, Marsilya kentinde 43 Rus taraftarın gözaltına alınması üzerine polisi eleştiren Rusya, Fransa'nın Moskova Büyükelçisi'ni Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Rus karşıtı tavırların ateşlenmesi, Rus-Fransız ilişkilerine önemli ölçüde zarar verir" dendi.

Fransız Büyükelçisi Jean-Maurice Ripert, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un Marsilya'da 43 Rus taraftarının gözaltına alınmasını sert dille eleştirmesinden kısa bir süre sonra bakanlığa çağırıldı.

Lavrov, Rus taraftarların provoke edildiğini söyledi ve Fransız polisinin güvenlik kontrollerindeki tutumuna da tepki gösterdi.

Rus parlamentosunda konuşan Lavrov, "İçinde 40'tan fazla Rus taraftarın bulunduğu otobüsün durdurulması ve polisin kimlik ve belge kontrolü için otobüsten inmelerini istemesi kesinlikle kabul edilemez bir olaydı" dedi.

Rus bakan, taraftarların gözaltına alınmasıyla Fransa'yı da uluslararası sözleşmeleri ihlal etmekle suçladı.

Telif hakkı AP
Image caption Polis, Cumartesi günü Marsilya'da kalabalığı dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandı.

Lavrov, "Aslında Fransızlar, Viyana Sözleşmesindeki uluslararası yükümlülüklerine kesinlikle zıt bir tutum sergiledi. Fransa Dışişleri Bakanlığı'ndan da benzer olayların yaşanmasına izin vermemesi talebinde bulundum" diye konuştu.

Bazı Rus taraftarların da tutumunu eleştiren Lavrov, meşale ve havai fişek kullanılmasının da kabul edilemez olduğunu söyledi, "Ancak, diğer ülke taraftarlarının provokatif eylemlerini görmezden gelme teşebbüslerine gözlerimizi kapatamayız" diye ekledi.

Sınır dışı ediliyorlar

Fransa, Lille kentinde de gözaltına alınan dört Rus taraftarını sınır dışı etmeye hazırlanıyor.

Cannes yakınlarında polis 43 Rus taraftarını taşıyan otobüsü Salı günü durdurmuştu. Taraftarlardan bazıları sınır dışı edildi.

Sınır dışı edilenler arasında Rus futbol taraftarları derneği başkanı sağcı Aleksander Shprygin de var.

Aynı olayla ilgili olarak beş İngiliz taraftar da polise şişe atma, bir taraftar da şiddet olaylarına karışma suçlamasıyla gözaltına alındı.

Telif hakkı Getty
Image caption Marsilya'daki olaylarda altı İngiliz taraftar da gözaltına alındı.

Marsilya savcısı Brice Robin olaylarla ilgili olarak toplam altı İngiliz, üç Fransız ve bir Avustralyalı 10 kişinin yargılanacağını, olaylara karışan 150 Rus tarafın da kaçmayı başardığını söyledi.

UEFA da, geçen hafta Cumartesi Marsilya'da oynanan İngiltere-Rusya maçında stadyumda yaşanan şiddet olayları nedeniyle Rusya'ya verdiği Euro 2016'dan ihraç cezasını askıya aldı.

Çarşamba günü Lille şehrinde Rusya ile Slovakya arasında oynanan maç da Slovakya'nın 2-1'lik galibiyetiyle sona erdi.

Stadyum dışında belirgin bir kalabalık görülmedi. Fakat Rusya'nın golünün ardından bazı taraftarlar meşale yaktı.

İlgili haberler