DERGİ - Ünlü fotoğrafçıdan her ortamda okuyan insan görüntüleri

Steve McCurry: Okumak Telif hakkı Steve McCurry
Image caption Chiang Mai, Tayland, 2010

Dünyaca ünlü fotoğrafçı Steve McCurry'nin 30 ülkeden okuyan insan fotoğrafları yeni bir kitapta toplandı. Bu fotoğraflar kitabın gücünü bir kez daha gösteriyor.

Telif hakkı Steve mccurry
Image caption Myanmar, 1994

Steve McCurry: Okumak adıyla yayımlanan ve dünyanın birçok ülkesinden okuyan insan fotoğrafları içeren kitabın önsözünü yazan Paul Theroux, "Okurlar ne yalnızdır ne de sıkılırlar; çünkü okumak aydınlatan bir sığınaktır" diyor. Theroux okuyan insanın yüzünde her zaman bir aydınlık görülebileceğini söylüyor.

Telif hakkı Steve mccurry
Image caption Roma, İtalya, 1984

Gerçekten de bu aydınlığın ister İtalya'da bir müzedeki kadının ister Kabil'deki bir sokak satıcısının kitaba eğdiği başına yansıdığını her fotoğrafta görüyorsunuz.

Telif hakkı BBC Sport
Image caption Mumbai, Hindistan, 1996

40 yıldır fotoğraf çeken Magnum fotoğrafçısı McCurry bu süre içinde kitap okuyan insanların fotoğraflarını da çekti. McCurry bir Macar fotoğrafçıdan esinlenmişti.

Telif hakkı Steve McCurry
Image caption Umbria, İtalya, 2012

"Efsanevi fotoğrafçı André Kertész'i 30'lu yaşlarımda New York'a taşındıktan sonra tanıdım" diyor McCurry kitabında. "Onun en ilginç çalışmaları arasında okuyan insan fotoğraflarıdır. 50 yıllık bir süreçte çekilmiş ve 1971 basımı Okumak Üzerine adlı bir kitapta yayınlanan fotoğraflar bunlar." McCurry yeni kitabının "Kertész'in yeteneğine, etkisine ve zekasına hürmeti" olarak tanımlıyor.

Telif hakkı Steve McCurry
Image caption Kuveyt, 1993

McCurry bu fotoğrafları çekerken okuyan bu insanlar kitaplarına dalmış, çekimden haberleri bile olmamıştı. Ünlü İsviçreli şair, romancı ve ressam Hermann Hesse 1920'de yazdığı "Kitap Okuma Üzerine" başlıklı makalesinde şöyle tarif ediyordu okuma anını:

Telif hakkı Steve McCurry
Image caption Keşmir, 1998

"Hayal gücümüz ve bağlantı kurma becerimiz doruğa ulaştığı saatte artık kağıt üzerindeki basılı şeyi okumuyor, okuduklarımızdan bize ulaşan ilhamlar ve dürtüler ırmağında yüzüyoruzdur."

Brain Pickings bloğunda Maria Popova ise kitabın ve okumanın farklı kişiler için anlamını anlatıyor:

Telif hakkı Steve McCurry
Image caption Sri Lanka, 1995
  • Franz Kafka: içimizdeki buz denizini parçalayan balta
  • Carl Sagan: insanların büyü yeteneğinin kanıtı
  • James Baldwin: kaderimizi değiştirmenin yolu
  • Neil Gaiman: en derin insani gerçeklerin aracı
  • Polonyalı Nobel ödüllü şair Wislawa Szymborska: özgürlüğün ulaşacağı en üst boyut
  • Galileo: insan üstü güce sahip olmanın yolu
Telif hakkı Steve McCurry
Image caption Suri Aşireti, Omo Vadisi, Etiyopya, 2013

Hermann Hesse Kitabın Büyüsü başlıklı denemesinde şöyle diyordu:

"İnsanın doğadan hediye olarak almadan kendi beyniyle yarattığı birçok dünya arasında kitapların dünyası en yücesidir. Sözcükler olmadan, kitaplar yazılmadan tarih de olmaz insanlık kavramı da. İnsan küçük bir alana, bir eve ya da bir odaya insan ruhunun tarihini sığdırıp onu kendine mal etmek istiyorsa bunu ancak kitaplar yoluyla yapabilir."

Telif hakkı Steve McCurry
Image caption Real Gabinete Português de Leitura, Rio de Janeiro, Brezilya, 2014

McCurry'nin kitabına önsöz yazan Theroux kitabın büyüsünü şu sözlerle ifade ediyor:

"Kurgu roman okumanın en büyük cazibelerinden biri okurun kitaptaki karakterlerin iç dünyasını kendi aile üyeleri ve arkadaşlarınınkinden çok daha iyi tanımasıdır. Okumanın yoğunluğu okumayan bir insana anlatılamaz; kurmaca karakterlerin insana gerçek gelmesi, örnek, trajik, komik ve erişilebilir olması bundandır… İyi kitaplar insanı büyüler, onu bazen örnek dünyalara, bazen de Orwell'in 1984'ü gibi distopyaya götürür."

Telif hakkı Steve McCurry
Image caption Kabil, Afganistan, 2002

Theroux'a göre McCurry'nin fotoğrafları "bu yazılanların görsel kanıtıdır. Okurun kendinden geçmiş hali, aydınlanmış bakışları, yalnızlık kavramı, rahat duruş ve zevki keşfetme duygusu".

Telif hakkı Steve McCurry
Image caption MKS Çelik, Sırbistan, Yugoslavya, 1989

Bu fotoğraflar ayrıca dünyanın her yerinde birçok insanın kitabı akıllı telefona tercih ettiğini hatırlatıyor. Daha 1930'da, "Kitabın gelecekte ortadan kalkmasından korkmamalıyız. Tersine, başka icatlarla eğlence ve eğitim ihtiyacı daha çok karşılandığında kitap daha fazla itibar ve otorite kazanacak. Kitap ve yazının ölümsüz bir işlevi olduğu kabul edilecek" diyordu Hesse.

Telif hakkı Steve McCurry
Image caption Kuveyt 1991

"İnsanlığın bir tarihinin olması ve kendi bilincinde olmaya devam etmesi ancak bu yolla mümkündür."

Telif hakkı Steve McCurry
Image caption Tokyo, Japonya, 2008