Блог професора Пономарева: пылесосить, продвинутый та інші труднощі перекладу

Професор Олександр Пономарів

Доктор філологічних наук Олександр Пономарів відповідає на запитання читачів ВВС Україна.

Свої запитання надсилайте на адресу bbc.ukrainian.kiev@bbc.co.uk, вказавши в темі листа "Запитання до професора Пономарева". Якщо Ви хочете запитати про значення котрогось слова, будь ласка, спочатку загляньте до словника - можливо, там уже є відповідь на Ваше запитання.

Відповіді читачеві Юрієві з міста Рівного.

Російське дієслово пылесосить не має відповідника в українській мові, хоч у побуті кажуть пилососити.

До пилосос читачі пропонують синоніми пилосмок, пилотяг. Побачимо, який із них переможе. А дієслова творити необов’язково, можна обійтися описовими зворотами.

Вигульковий у сполуці вигулькове вікно має наголос на складі -ко.

Російське продвинутый – слово сленгове. Українською мовою можна відтворити як обізнаний. Але не варто відкидати й просунутий, бо це не росіянізм, а, мабуть, міжнародна калька. Наприклад, греки кажуть προχωρημένος (прохорименос), що походить від дієслова προχωρώ (прохоро) – просуваюся, розвиваюся.

Російський жаргонний напівпристойний вигук блин не обов’язково тягти в українську мову. Подив, засмучення, прикрість можна відтворити нашими: чорт, до біса, грець, дідько.

Дзвонити й телефонувати – синоніми. Перший – набагато давніший, другий – виник унаслідок скорочення вислову розмовляти телефоном. Обидва вони літературні й не мають обмежень у вживанні.

За правописом 1928 року (харківським, скрипниківським) закінчення -и в родовому відмінку однини мають іменники третьої відміни, що закінчуються на два приголосних: смерти, чверти, радости, молодости, свіжости тощо. А також слова кров – крови, любов – любови, осінь - осени, сіль – соли, Русь – Руси.

Проєкт найновішої редакції українського правопису 1999 року додав Білорусь – Білоруси, бо раніше казали Білорусія.

Такі рекомендації спираються на вимовні особливості більшости говірок української мови.

Попередні записи в блозі професора Пономарева.

Архів блогу (2009-2011рр).