Продаж нерухомості впав на 80%

Міністерство юстиції оприлюднило офіційні цифри, які багато фахівців називають найкращим свідченням реальної ситуації на українському ринку нерухомості.

За інформацією Мін’юсту, кількість оборудок купівлі-продажу нерухомості в деяких сегментах скоротилася упродовж цього року порівняно з роком минулим на 80%.

Міністр юстиції Микола Оніщук, повідомляючи ту новину, посилався на статистику Державного реєстру іпотек та Державного реєстру операцій, утримувачем яких є Мін’юст. Оприлюднені міністерством цифри, на думку експертів, здатні зруйнувати намагання спекулянтів житлом “надувати” та штучно утримувати нереально високі для кризового часу ціни.

За даними Мін’юсту, торік в Україні було засвідчено 303 145 договорів купівлі-продажу квартир і житлових будинків. Цього року кількість купленого житла суттєво зменшилась. Найвідчутніше, майже на 80% скоротилося число помешкань, придбаних у кредит. Причина – фінансова криза та відсутність у банках так званих довгих коштів для кредитування купівлі житла. Кількість оборудок купівлі-продажу нерухомого майна, здійснених без залучення банківських позичок, теж цього року скоротилась, але лише на третину порівняно з 2008 роком.

У Спілці фахівців з нерухомості називають оприлюднені міністерством юстиції офіційні дані такими, що відповідають реальній ситуації на ринку житла. Президент спілки Олександр Рубанов каже, що та тенденція дає підстави прогнозувати подальше подешевшання помешкань.

“Наприклад, у вересні в Києві, на вторинному ринку за нашими оцінками, було здійснено трохи більше двох тисяч оборудок у сфері житлової нерухомості, у жовтні – близько півтори тисячі і в листопаді – трохи більше восьмисот. І ця тенденція до зменшення триватиме з різною динамікою щонайменше до березня 2010 року. Січень традиційно ніколи не був активним, навіть у найсприятливіші роки. А на це ще накладається кризова ситуація. Тобто, ми, по суті, очікуємо на другу хвилю кризи і чергову спробу намацати врешті цінове дно на ринку житлової нерухомості. Ще буде і зниження, і взагалі коливання в межах 10-15% в один та інший бік упродовж всього наступного року”.

Так, за прогнозами, президента спілки фахівців з нерухомості Олександра Рубанова, почуватиметься київський вторинний ринок житла. На первинному ринку, де торгують новозбудованими помешканнями, все набагато гірше, - каже фахівець. Лише в Києві та області понад 80 житлових проектів заморожено на невизначений термін.

Ситуація в регіонах відрізняється від київської. Василь Качерай – фінансовий директор львівської компанії ЕКО-ДІМ каже, що ринок нерухомості на Львівщині досяг дна: ціни на житло, якщо ще не підвищуються, то вже й не падають. Відтак, ситуацію на львівському ринку житла, Василь Качерай визначає як застій, хоча й визнає, що деякі проекти починають оживати. Очікувати на подальше цінове падіння, за прогнозами фахівця, не варто.

"Восени минулого року, тобто, рік тому, ми мали не так кризові, як більше панічні явища, які зараз вже минули. І зараз народ почав більш реалістично оцінювати ситуацію. На противагу торішній осені, коли всі намагались позбуватися нерухомого майна, вірячи, що житло згодом буде дуже дешеве і навіть безкоштовне, сьогодні настроїв немає. Будівництво продовжується. Але сподіватися на подальше подешевшання не варто, бо будь-який товар не може коштувати нижче собівартості. І в нашому випадку знизити ціни можуть лише нові технології у будівництві, які би знизили собівартість. Їх наразі в Україні немає. І це питання не одного місяця і навіть не одного року".

Попри те, що упродовж 5 років президентства Віктора Ющенка влада чимало говорила про доступне житло для українців, львівські будівельники допомоги від держави не чекають, запевняє Василь Качерай. Це об‘єднує їх із донецькими колегами, принаймні тими, які ще минулої осені, в розпал фінансової кризи, заявили, що їхнє “дно” вже позаду. Про особливості розпочатої ще торік антикризової програми Будівельного Альянсу “Донбас” розповіла Бі-Бі-Сі речниця тієї компанії Інна Юр’єва.

“В найкоротший термін, буквально упродовж 2 тижнів, Будівельний Альянс “Донбас” перейшов на продажі виключно готового житла – з ключами й документами. У нас був певний запас готових квартир. Відтак ми повністю зняли з продажів недобудоване житло і виставили на ринок лише готове. І це гарантувало покупцям стовідсоткову безпеку. У той час, як в очікуванні перспективи появи довгобудів у інших компаній, ринок житла просто завмер. І ось ця програма, в якій ми всі ризики взяли на себе, спрацювала. Фактично ми переключили на себе весь потік покупців житла в Донецьку і жодного місяця не залишалися без фінансових вливань. А це дозволяло нам будувати далі”.

Керівництво компанії каже, що щойно отриманий під Промінвестбанку кредит на 60 мільйонів гривень дозволить їй повернутися до амбітних, але відкладених через кризу проектів. Наприклад, до спорудження нового житлового масива в Донецьку.

Новини на цю ж тему