Уряд 'приховує' інформацію про економіку

Тимошенко: інформація є

Прем'єр Юлія Тимошенко змушена була спростовувати, що уряд приховує інформацію паро реальний стан економіки. Проте, економісти нарікають , що отримати інформацію про реальний стан справ у державних фінансах неможливо.

Оглядачі також кажуть, що бюджет виконати нереально.

Економічний оглядач Андрій Блінов звернувся безпосередньо до прем'єра під час ток-шоу "Велика політика". Юлія Тимошенко пообіцяла надати усю необхідну інформацію про державні гроші:

«Абсолютно вся інформація друкується. На сайті міністерства фінансів раз на місяць всі звіти є, Державна податкова адміністрація звітує на всіх своїх сайтах. Ви можете зайти і спокійно подивитися. Якщо журналісти не знайдуть такої інформації, вони можуть звернутися до прес-центру уряду, ми дамо вам всю інформацію без обмежень».

Проте, Андрій Блінов підтвердив Бі-Бі-Сі, що обіцяної інформації йому ніхто не надав. Він каже, що для економічних експертів вкрай складно зрозуміти що відбувається з державним кошторисом:

"Усі намагаються, відштовхуючись від відомої інформації з великою кількістю невідомих розв'язувати рівняння, робити припущення, і намагаються зрозуміти за рахунок яких джерел сплачують пенсії, сплачуються зарплати в повному обсязі. І це дійсно відбувається, відбувається розрахунок за газ, і ми починаємо зрозуміти, що це кошти Національного Банку, частково це кошти МВФ, частково це кошти певних повернень. Тобто це фактично іде монетарна експансія уряду, яка дуже небезпечна."

Непрозорість

Цього року фіскальна прозорість відрізняється від попередніх років. Вже з квітня не подавалася інформація про залишки на казначейському рахунку. Відповідно громадськість не може довідатися чи є гроші у державному гаманці і встигли заощадити.

Олександра Бетлій, провідний дослідник Інституту економічних досліджень та політичних консультацій, сказала Бі-Бі-Сі, що це замкнене «коло невідомості розірвано депутатськими руками»:

«Дуже довго не можна було отримати звіти казначейства, щоб довідатися що там відбувається з виконанням бюджету, але останнім часом бюджетний комітет Верховної Ради почав розміщувати на своєму сайті інформацію про виконання державного бюджету і зведеного бюджету за минулі періоди, що є дуже гарним моментом, бо певний період часу цього взагалі не було.»

Дірки неминучі?

Image caption За словами оглядачів, дірки в бюджеті неминучі

Утім, навіть та інформація яка вже доступна в Інтернеті, заявили економічні експерти в інтерв'ю Бі-Бі-Сі, свідчить про те, цьогорічний бюджет ймовірно не буде виконаним:

Олександра Бетлій : «Останній звіт, який є на сайті бюджетного комітету ВР, за десять місяців 2009 року. Стан, як і очікувалося, дуже малоймовірно в принципі нереально його виконати за цей рік. Тобто показники бюджету не буде виконано.»

Експерт Андрій Блінов передбачає зростання цін:

«Оскільки це може дати дуже сильний поштовх інфляції, коли зростає попит на гроші, а виявляється гроші були дійсно надруковані, то це просто спричинить зростання споживчих цін. І оце одна з небезпек, яку несе за собою, я б назвав «мародерське виконання бюджету». Ми не маємо іншої інформації, щоб довести, що так не відбувається. Тому, що дебет з кредитом не сходиться, і я думаю, що не тільки в мене.»

На початку листопада про дірки у бюджеті заявляв президент Ющенко.

Зокрема, він говорив про те, що ресурси аграрного фонду використовуються для покриття бюджетного дефіциту. Тоді глава держави нагадав, що аналогічна практика «довела національні акціонерні компанії «Хліб України» та «Нафтогаз» до кризового фінансового стану».

Про ненадходження до загального фонду бюджету засвідчили і показники Держказанчейства, які тільки почали з'являтися на початку листопада. За даними, у січні-жовтні надійшло податків на 0,5% менше плану. У Державній податковій адміністрації, Держмитниці та Мінфіні до 4 листопада не оприлюднили дані щодо збору податків.

Чого чекати?

Економічні експерти не поспішають з прогнозами інфляції цього року. Вони упевнено кажуть, що протягом останнього місяця коливання інфляції будуть, але не дуже помітні.

Ймовірно, вона прискориться, у порівнянні з іншими місяцями. Водночас, стосовно інфляції 2010 року, то вона залежатиме від соціальних стандартів, які закладуть до держбюджету наступного року. Тобто, якщо не буде занадто високих соціальних стандартів, і не буде додаткового друку гривні, то річна інфляція може бути в межах 10 - 11% на рік. І навпаки, якщо соціальні показники будуть суттєво вищими, то інфляція може сягнути 20%.