Вибігло 5 років Стельмаха на чолі НБУ

Володимира Стельмаха дехто вважає останнім компромісним головою НБУ
Image caption Володимира Стельмаха дехто вважає останнім компромісним головою НБУ

У середу витікає 5-річний термін повноважень голови Національного Банку Володимира Стельмаха.

Хоча питання, чи робитиме президент подання про звільнення з посади голови нацбанку Володимира Стельмаха, залишається відкритим, у самому Національному банку кажуть, що зміна керівництва відбудеться відповідно до закону, тобто, після того, як президент подасть, а парламент затвердить кандидатуру нового голови.

Керівник групи радників голови НБУ Валерій Литвицький також каже, що сам пан Стельмах не подаватиме заяви про відставку, і що ця його позиція має підтримку серед учасників ринку:

“Ринок не захвилювався з приводу того, що голова Національного банку 16 грудня не подасть заяву про звільнення, що він не буде “драпати,” що він буде вести себе відповідально. І ринок це оцінив. Ринок це сприйняв як правильний сигнал, і тому ми не бачимо турбулентності на ринку.”

Висунутий Кучмою

Володимира Стельмаха було призначено головою Національного банку рівно 5 років тому, 16 грудня 2004 року. Верховна Рада затвердила подання, зроблене президентом Леонідом Кучмою, термін перебування якого на посаді добігав кінця. У країні відбувалися бурхливі президентські вибори.

Національним банком тимчасово керував Арсеній Яценюк, заступник Сергія Тигіпка, який на час виборів пішов у відпустку, аби очолити штаб Віктора Януковича.

Звісно, логічнішим було б, якби подання кандидатури на керівництво Нацбанком зробив би вже новий президент. Проте тоді, наприкінці 2004, Володимир Стельмах виглядав компромісною кандидатурою, здатною утримати стабільність на валютному та банківському ринку під час політичної нестабільності. Крім того, за часів, коли Віктор Ющенко очолював Нацбанк, пан Стельмах був його заступником, а після того, як Віктор Ющенко став прем’єром, Володимир Стельмах сам вперше очолив Нацбанк.

У 2007 році на позачергових парламентських виборах Володимир Стельмах пройшов до парламенту за списком пропрезидентської Нашої України, проте, несподівано для багатьох, відмовився від депутатського мандату.

Боротьба за верстат

Компромісність керівника НБУ завершилася із початком економічної кризи, коли контроль за друкарським верстатом країни, та ще й напередодні нових виборів, міг вирішити багато проблем. На початку поточного року за ініціативи БЮТ відбулася перша спроба звільнити Володимира Стельмаха.

Верховна Рада скасувала свою ж постанову від грудня 2004 року про призначення голови НБУ. Президент заявив, що оскаржить це рішення депутатів у Конституційному суді, наполягаючи, що звільнення керівника Нацбанку, так само, як і призначення, може відбуватися лише за поданням президента. Вже за місяць після цього Конституційний Суд погодився із аргументами президента.

Невдачею завершилася на початку грудня і спроба депутатів від БЮТ, КПУ та частини НУНС ініціювати постанову, яка б зобов’язувала президента зробити подання на звільнення Володимира Стельмаха. Голова парламенту Володимир Литвин заявив, що це голосування показало, що до завершення президентських виборів зміни керівництва НБУ не буде.

Останній компроміс?

Член парламентського комітету з питань банків та банківської діяльності Станіслав Аржевітін також передбачає, що до завершення виборів ситуація із головою НБУ залишиться незмінною:

“Мені поки що не відомо, що президент має намір зробити подання на звільнення Стельмаха. У мене особисто також складається враження, що Стельмах залишиться на посаді до завершення повної каденції президента. Як на мене, як банкіра, це не найгірший варіант, тому що я найбільше боюся того, що відкриють дискусію навколо банківської системи, навколо якихось зловживань, - це буде дуже поганий новорічний подарунок суспільству, тому що обговорення у Верховній Раді банківських питань, як правило, завершується зняттям депозитів у банківській системі.”

Станіслав Аржевітін також вважає, що який би з нинішніх кандидатів не переміг на президентських виборах, новий голова НБУ буде радше політичною фігурою, ніж незалежний фахівець у банківській справі.