Україна розпочала новий рік без бюджету

Вперше за кілька років Україна розпочала новий рік без бюджету.

Оглядачі очікують, що головний кошторис країни може з’явитися не раніше березня-квітня, по завершенні президентських виборів. До цього часу керування фінансами держави відбуватиметься, фактично, у “ручному” режимі, а про підвищення соціальних виплат, довкола яких наприкінці минулого року відбувалися запеклі політичні баталії, доведеться, принаймні на якійсь час, забути.

Image caption Плакат з написом: "Так далі жити не можна" під час акції протесту, організованої Всеукраїнською громадською організацією “Союз Чорнобиль України” проти Урядового проекту Закону України “Про Державний бюджет України на 2010 рік”.

Ухвалення державного бюджету за кілька днів, а той за кілька годин до Нового року стало вже новітньою українською традицією. Але цього разу парламентарі просто відхилили підготовлений урядом проект ще у першому читанні. Відтак, країна увійшла у новий рік без кошторису. Згідно із Бюджетним кодексом, у такій ситуації бюджетні витрати здійснюються у розмірі однієї дванадцятої від витрат минулого року. Фактично ж, за відсутності закону про бюджет, уряд здійснює керування фінансами країни у “ручному” режимі згідно із своїми постановами, заготовленими ще наприкінці минулого року – каже експерт Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Олександра Бетлій:

“Ручного механізму буде досить багато з огляду на те, що доходи бюджету на початку року будуть досить низькими на тлі того, що видатки будуть досить високими. Тобто початок року обіцяє бути дуже важким не тільки з політичної точки зору, але й з економічної, і, зокрема, з фіскальної, бо доходів мало, а видатків багато.”

Не ухваливши бюджет, депутати натомість багато часу присвятили ухваленню закону про підвищення мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму. Оскільки ці зміни можуть відбуватися лише через зміни до бюджету, до парламентарі нашвидкуруч змінили і бюджет минулого року, збільшивши соціальні видатки. Але тепер, за відсутності бюджету на новий рік, соціальні виплати знову повернуться на рівень минулого року, принаймні, до ухвалення нового бюджету. Але і в ньому навряд чи соціальні видатки будуть передбачені у тому вигляді, як їх запланували депутати напередодні виборів – каже Олександра Бетлій:

“Якщо у нас немає Закону про бюджет, то, згідно із Бюджетним кодексом, видатки фінансуються відповідно до 2009 року. Зрозуміло, що ані коштів, ані підстав, аби фінансувати вищі соціальні стандарти. Є лише окремий закон. Я розумію депутатів, які за нього голосували, і тепер кажуть, що Кабінет міністрів не виконує цей закон. Але у будь-якого уряду, хто б його зараз не очолював, не було б можливості фінансувати ці вищі пенсії та зарплати. Про підвищення соціальних стандартів може йтися тільки після прийняття бюджету. Коли це буде – залишається під питанням. Можливо, новий бюджет буде у березні, і, можливо, зроблять, як у 2005 році, коли мінімальні пенсії підвищили “заднім” числом, від січня.”

Із тим, що ухвалене до виборів підвищення соцстандартів буде виглядати дещо іншим після виборів погоджується і експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Ільдар Газізулін. Проте, каже він, і без цього суперечливого питання скласти бюджет нового року буде досить складно, враховуючи, що державні видатки не скорочуються, а економіка відновлюється повільно, та ще й багато податків було сплачено авансом ще минулого року:

“У новому бюджеті, коли його буде ухвалено, має бути передбачено, принаймні, індексація соціальних виплат на інфляцію. Важко сказати, чи буде новий уряд виконувати той закон про перегляд соціальних стандартів, який було ухвалено наприкінці минулого року. Подивимося, хто буде президентом та який буде парламент. Але очевидно, що наступний рік також буде важким і у питанні збирання доходів, - я не думаю, що доходи компаній аж так сильно зростуть, і, відповідно, надходження до бюджету. А видатки, практично, не скоротилися, зобов’язання уряду є значними. Тому, гадаю, у новому році новому урядові також треба буде думати, на чому зекономити.”

Експерти сподіваються, що бюджет 2010 року буде ухвалено хоча б у березні – після завершення виборів та зміни уряду.

Новини на цю ж тему