РНБО застерігає про газові підступи Росії

Москва може спровокувати нову “газову кризу,” аби дискредитувати Україну як транзитну державу, територією якої російський газ надходить до Європи, а також аби укласти більш вигідні для себе газові угоди із Києвом – про це йдеться у оприлюднених Радою Національної Безпеки та Оборони аналітичних матеріалах.

Крім того, у доповідній РНБО посилаються на аналогічні висновки американських та європейських експертів, а також цитують слова речника російського Газпрому про те, що у Москві не виключають повторення газової кризи, подібної до тої, що сталася на початку цього року. Експерти РНБО вважають, що така криза може повторитися, якщо Київ не зможе здійснити черговий платіж за імпортований російський газ.

Тоді, як йдеться у аналітичній записці, Росія скоротить чи припинить постачання газу до України, відповідно, скоротяться і поставки газу до Європи. Після цього Москва знову звинуватить Київ у “крадіжках” газу, і змусить погодитися на нові, більш вигідні для себе контракти на постачання газу. Метою таких дій, як вважають в РНБО, є також і бажання Москви монополізувати всі шляхи постачання енергоносіїв із Росії до Європи.

Image caption Представник Президента України з міжнародних питань енергетичної безпеки Богдан Соколовський під час прес-конференції "Енергетична безпека України: прогноз на 2010 рік". Фото Укрінформу

Як додаткові важелі тиску на Київ можуть використовуватися несплачені цього року штрафи за зменшення обсягів імпорту газу у порівнянні із контрактними, а також позов структур, пов’язаних із РосУкрЕнерго, до України через право власності на газ, що залишався в українських підземних сховищах після ліквідації посередника у газових стосунках між Києвом та Москвою.

Тим часом російський президент Дмітрій Медвєдєв висловив сподівання, що перехід на цілком ринкові ціни на газ та тарифи на його транспортування згідно із газовими домовленостями між Києвом та Москвою, відбудеться “безболісно і з найменшими проблемами.” При цьому російський президент назвав “безвідповідальними” заклики до перегляду десятирічної газової угоди між Україною та Росією, укладеної на початку цього року.

Раніше про потребу у перегляді цих угод заявляв український президент Віктор Ющенко, який вважає, що Україна платить зависоку ціну за російський газ, а натомість отримує замало за його транзит до Європи.

Минулого тижня під час чергового самміту Україна-ЄС надійність поставок російського газу до Європу через Україну стало головним питанням порядку денного. Тоді як український президент, так і український прем’єр запевняли європейських лідерів у тому, що проблеми із постачанням газу до Європи не повторяться цієї зими.