МВФ дозволяє НБУ заткнути бюджетні дірки

Міжнародний валютний фонд підтвердив згоду на те, аби Національний банк України передав частину кредиту фонду зі своїх рахунків у розпорядження уряду.

Image caption МВФ таки дозволить уряду України заткнути бюджетні дірки за рахунок кредиту

В уряді кажуть, що ці гроші потрібні, аби здійснювати поточні бюджетні витрати. Водночас у Нацбанку кажуть, що пряма передача грошей уряду суперечить закону. Тим часом за відсутності офіційних даних у пресі починають з'являтися повідомлення із посиланням на різні джерела про величезні реальні обсяги бюджетного дефіциту.

Українська влада може ухвалити рішення про переведення частини отриманого від МВФ кредиту із рахунків Нацбанку на рахунки уряду - заявив голова представництва фонду у Києві Макс Альєр.

Принцип "сам собі пан"?

"З погляду МВФ, зобов'язання країни є відповідальністю самої країни-учасниці, а не окремого органу чи організації. Керівництво країни може ухвалити рішення надати, перевести або розмістити такі пасиви серед різних внутрішніх організацій або органів. Будь-які рішення щодо такого переведення або розподілу є виключно рішенням уряду України," - ідеться у заяві пана Альєра, поширеній прес-службою представництва фонду.

Раніше саме відсутність прямої згоди МВФ на те, аби його кредит використовувався урядом, фактично, для покриття бюджетного дефіциту, у Нацбанку називали як аргумент того, чому не можуть надати кошти фонду урядові.

Крім того, як пояснив керівник групи радників голови НБУ Валерій Литвицький, кредит МВФ зарахований до золотовалютних резервів країни, а згідно із законом про Нацбанк, ці резерви не можуть бути використані для прямого фінансування дефіциту бюджету.

Розрезервлені резерви

В уряді ж твердять, що оскільки гроші були отримані Нацбанком від МВФ, то вони не можуть вважатися частиною валютних резервів. Крім того, як твердить виконувач обов'язків міністра фінансів Ігор Уманський, рада директорів фонду не тільки ухвалила чітке рішення про те, що український уряд може використати частину кредиту для потреб бюджету, але й повідомила про це НБУ.

Утім, практика фінансування державних видатків за рахунок кредитів МВФ не є чимось новим для України. Те, що вже кілька місяців поспіль Київ розраховується за імпортований російський газ саме із коштів фонду, визнали всі керівники держави.

Щоправда, раніше це відбувалося через механізм викупу Нацбанком державних облігацій. Тепер, як виглядає, під загрозою можуть опинитися не тільки газові платежі, але й соціальні виплати, особливо якщо врахувати відсутність бюджету на поточний рік.

Офіційні дані щодо виконання бюджету за минулий рік і досі відсутні, хоча зазвичай подібна статистика з'являлася до середини січня.

Дірка? Дірочка? Діра?

Тим часом у пресі поширюються оцінки реального дефіциту бюджету. Із посиланням на різні джерела ЗМІ повідомляють про недовиконання плану з надходжень на рівні у 12.4 мільярдів гривень, а якщо порахувати всі витрати на рекапіталізацію банків та фінансову підтримку "Нафтогазу", то нестача коштів у державній скарбниці може сягати понад 80 мільярдів гривень.

Експерт Центру соціально-економічних досліджень CASE Володимир Дубровський каже, що суперечка між Нацбанком та Мінфіном є традиційною, а от виходом із ситуації могло б бути або скорочення бюджетних виплат, або проведення реальних реформ та отримання під них позичок від МВФ.

Щоправда, навряд чи у найближчому майбутньому можна розраховувати на здійснення першого чи другого варіантів - каже експерт.

Володимир Дубровський: "На жаль, мій прогноз є песимістичним: після всіх цих переговорів певну частину грошей надрукують, а іншу частину - заборгують бюджетникам та пенсіонерам, як це було у 90-х роках. А те, що буде надруковано, воно спричинить інфляцію, і її потім доведеться приборкувати ще більш непопулярними кроками."