Як новий уряд рятуватиме економіку?

Микола Азаров і Віктор Янукович

Новий український уряд буде змушений відновлювати зруйновану економіку – кажуть новий президент та прем’єр.

Попередній прем’єр переконує, що економіка змогла пережити кризу саме завдяки діяльності попереднього уряду, який отримав у спадок багато проблем від попередників – уряду Януковича.

У Світовому банку твердять, що ще не отримували офіційного звернення, аби розсудити, хто із нових старих українських можновладців ближче до істини, але закликають українську владу негайно взятися за кардинальні реформи.

Президент і нова коаліція беруть на себе відповідальність за виведення України з економічної кризи – заявив у своєму зверненні після формування нового уряду президент Віктор Янукович. Він твердить, що новій владі у спадок від старої дісталася “зруйнована економіка.”

Про масштаби цього руйнування говорив у своїй промові в парламенті і новий прем’єр-міністр Микола Азаров:

Image caption Василь Цушко став міністром економіки

“Країна розграбована, державна казна порожня, економічний спад продовжується, державний борг збільшився у 3 рази, бюджет на 2010 рік відсутній. Тому нам доведеться відновлювати Україну, кожну галузь, кожен регіон, і систему управління вцілому.”

Пан Азаров також заявив, що вже за місяць новий уряд подасть на розгляд парламенту новий бюджет, який відбиватиме реалії економіки, а також поновить співпрацю із міжнародними фінансовими інституціями. Він також твердить, що новий уряд наполягатиме на проведенні міжнародного аудиту діяльності попереднього уряду, як про це раніше заявляв президент Віктор Янукович.

На аудиті діяльності урядів впродовж останніх 5 років наполягали і в кабінеті Юлії Тимошенко.

Екс-прем’єр під час своєї останньої прес-конференції на цій посаді заявила, що новий уряд отримає у спадок економіку, яка гідно пройшла випробування кризою і почала зростати. Вона визнала, що впродовж свого прем’єрства вдавалася до “ручного” керування економікою, проте заявила, що цього неможливо було уникнути:

“Від кризи нікуди не можна було сховатися – ані суспільству, ані банкам, ані підприємствам, ані окремій людині. Я визнаю, що було ручне управління всіма фінансово-економічними процесами, тому що по-іншому утримати країну було просто неможливо.”

Реальний дефіцит бюджету - 10%

Image caption Федір Ярошенко - новий міністр фінансів

Одним із доказів ефективності свого урядування пані Тимошенко вважає те, що за підсумками 2009 року дефіцит державного бюджету України склав трохи більше за 2%, тоді як у більш розвинених країнах розрив між доходами та видатками бюджету виявився значно більшим, - наприклад, у США він перевищив 11%, у Німеччині – 6%.

Тим часом у Світовому банку оцінюють реальний дефіцит українського бюджету у понад 10%.

Керівник представництва банку у Києві Мартін Райзер каже, що при підрахунку цього показника треба враховувати і прихований дефіцит найбільшої державної компанії Нафтогаз, і бюджетні кошти, витрачені на підтримку українських банків.

Саме стабілізацію державних фінансів у Світовому банку називають як першочергове завдання для нового українського уряду.

Скорочення видатків - не уникнути

За словами пана Райзера, цього разу Україні не уникнути радикального скорочення і переспрямування бюджетних видатків. І справа тут вже зовсім не в тому, аби знайти додаткові джерела фінансування – твердить представник Світового банку.

Серед головних напрямків оптимізації видатків бюджету експерти банку називають підвищення тарифів на енергоносії – щонайменше удвічі, пенсійну реформу, і зокрема, збільшення пенсійного віку для жінок, обмеження максимальної пенсії та пенсійних виплат працюючим пенсіонерам, а також скасування явних та прихованих податкових пільг.

Інші кроки, які не заберуть багато часу і принесуть результат, який можна буде відчути вже незабаром – стимулювання приватних інвестицій та реструктуризація фінансового сектора.

Якщо ж цього не робити, то за словами Мартіна Райзера, наслідки для української економіки можуть бути дуже серйозними:

“Ми маємо розуміти, що ризики у разі бездіяльності є дуже високими. Саме тому, я гадаю, ми відчуваємо певний консенсус у різних політичних та економічних колах, а також у суспільство, що далі так тривати не може, і потрібні реформи. Можливо, якогось обвалу економіки, чи чогось такого катастрофічного і не станеться, але Україна просто не відновиться економічно. Зараз український ВВП є на 15% меншим, ніж він був у 2008 році. Економіка відкинута на рівень 2005 року. Якщо вас це влаштовує, хай буде так, залишайтеся на нинішньому рівні. Але мені здається, що більшість українців скажуть вам, що вони незадоволені нинішнім станом справ. Люди хочуть роботи, зростання доходів, кращих державних послуг, більшої передбачуваності. А для цього потрібні реформи. Ці речі не відбудуться самі по собі, треба щось зробити, аби вони відбулися.”

Керівник представництва Світового банку в Україні каже, що перше, за чим будуть стежити у міжнародній фінансовій спільноті після зміни влади в Україні – буде бюджет.

Мартін Райзер також каже, що у Світовому банку чули про наміри представників української влади про міжнародний аудит української економіки, проте коментувати їх будуть лише у разі, як отримають офіційне звернення, якого, поки що, не було.