ЄБРР покращує прогноз для України

пенсіонери протестують у Бухаресті
Image caption Для Румунії, де уряд на вимогу МВФ оголосив про скорочення зарплат і пенсій, прогноз не покращився.

Європейський банк реконструкції та розвитку заявляє про те, що економіки країн Центральної та Східної Європи повільно виходять із кризи. ЄБРР покращив свої прогнози щодо економік країн цього регіону, за винятком Румунії та Болгарії, економіки яких, як вважають фахівці банку, відновлюватимуться повільніше, ніж вважалося раніше.

Загальне покращення показника зростання ВВП країн Центральної та Східної Європи, за розрахунками ЄБРР, становить майже пів відсотка – і до кінця цього року має скласти 3.7%.

Найбільша економіка цього регіону, російська, як очікується, має зрости на 4.4% - це на пів відсотка більше, аніж фахівці банку прогнозували на початку цього року.

У ЄБРР пояснюють таке покращення власних прогнозів зростанням цін на енергоносії, які є головною статтею російського експорту та доходів російського бюджету.

Україна також належить до країн Центральної та Східної Європи, економіка яких, як вважають у ЄБРР, відновлюватиметься швидшими темпами.

Нові прогнози економістів банку щодо України становлять 4% річного зростання ВВП, що на 1% вище за попередні оцінки:

"В Україні, яка минулого року зазнала найбільшого падіння економіки серед усіх країн регіону, справи наразі покращуються… Настрої учасників ринку щодо України покращилися після завершення виборів та відновлення переговорів із Міжнародним валютним фондом," - йдеться у повідомленні ЄБРР, присвяченому перегляду економічних прогнозів.

Україна очікує отримати від МВФ до 19 млрд. доларів за новою програмою співпраці.

Прибуття чергової місії фонду до Києва очікується наступного тижня.

Минулого року представники нинішньої влади, які на той час представляли опозицію, жорстко критикували уряд Юлії Тимошенко за масовані запозичення від МВФ – впродовж кризового року між листопадом 2008, коли Україна та МВФ домовилися про початок фінансової допомоги за програмою stand by на загальну суму у понад 16.5 млрд. доларів, до листопада 2009 року, коли співпрацю було припинено до завершення президентських виборів, Київ отримав 10.9 млрд. доларів від МВФ.

Це маже удвічі менше, аніж збирається запозичити нова українська влада.

Офіційних даних немає

Image caption Тимошенко дорікали, що її уряд не оприлюднює дані про економіку

Представники попередньої опозиції, що нині перебувають при владі, також жорстко критикували попередній уряд за рішення відмовитися від щомісячного оприлюднення головних економічних показників, і розраховувати їх лише на щоквартальній базі.

Минулого року, коли уряд Тимошенко ухвалив відповідне рішення, представники опозиційної Партії Регіонів, зокрема і нинішній прем'єр Микола Азаров, заявляли, що подібні зміни покликані приховати реальну глибину кризи в українській економіці.

Водночас минулого тижня нинішній уряд вирішив не відмовлятися від практики попереднього уряду щодо оприлюднення економічної статистики, і підраховувати її лише кожні 3 місяці.

Таке рішення у нинішньому уряді пояснили міжнародною практикою щоквартальних розрахунків показника ВВП.

Відтак, офіційних даних щодо змін в українській економіці від початку цього року і досі немає, проте, як заявляв віце-прем’єр з питань економіки Сергій Тігіпко, зростання української економіки за перший квартал становило 5%.

Утім, раніше керівник групи радників голови НБУ Валерій Литвицький заявляв, що за перші два місяці цього року українська економіка зросла лише на 3.5%.