''У Чехії про євро говорять мало''

євро

Естонія може наступного року стати 17 країною, що запровадить в обіг євро. Чи гарна ідея запроваджувати євро на тлі кризи, пов'язаної з економікою Греції? І що думають про євро у Чехії, спостерігаючи за досвідом сусідніх словаків, які євро запорвадили.

Подробиці тут

Словаччина здивувала багатьох, коли виконала усі вимоги єврозони і запровадила у себе євро 1 січня 2010 року. Водночас у сусідній Чехії, за словами нашого кореспондента у Празі Богдана Копчака, про євро говорять мало.

Б. Копчак: Ще кілька років тому, коли було зрозуміло, що Словаччина скоріше стане членом Єврозони і буде мати раніше євро, ніж Чехія, то в Чехії Словаччину ставили за приклад, казали, що це є результат того, що Словаччина провела економічні реформи, поставила це собі за мету і зуміла це зробити.

Але сьогодні питання виглядає цілком по-іншому. І чеські політики про євро дуже рідко говорять. А навіть тепер в Чехії відбувається передвиборча кампанія, і в цій кампанії є темою Греція і її фінансові проблеми. Але про те, коли має бути введено євро, скажімо, з 5-8 партій, які мають шанс вступити в парламент після виборів наприкінці травня, то серйозно про це питання говорять тільки 1-2 партії.

Бі-Бі-Сі: Чи це означає, що Чехія відкладає свої плани вступу до Єврозони, чи просто про це бояться говорити виборцям?

Б. Копчак: В Чехії офіційно ніколи не було встановлено дати, коли має бути прийняття євро. Була тільки така неформальна дата, яку вже було відмінено. Деякі партії говорять, що це має бути вже в 2014 році, інші кажуть, в 2017 році.

Справа в тому, що не тільки політики мовчать, але можна сказати, політики реагують на те, чого бажають їхні виборці. Є опитування, які проводяться з 2001 року, і аж до 2006 року було більше тих, які бажали, щоб у Чехії платилося євро, ніж кроною. А тих, які проти, була меншість.

В 2006 році сили вирівнялись, в 2007 році вперше стало так, що противників євро було більше, а, скажімо, є свіжі дані кінця попереднього місяця, за якими аж 55% опитаних заявили, що вони проти того, щоб у Чехії було введено євро.

Бі-Бі-Сі: Про що говорять результати цих опитувань? Про те, що чехи дуже обережно дивляться на євро як на економічний експеримент, чи ми можемо говорити про зростання євроскептицизму як такого взагалі у Чехії, зокрема, з приходом до влади президента Клауса?

Б. Копчак: Так, багато чого робить президент Клаус і його люди, або економісти, які з ним погоджуються, які кажуть: «Євро не є ліками для всіх проблем». І, зокрема, тепер, під час кризи, ці економісти стверджують, що коли Чехія не має євро, то може міняти курс крони до євро і, таким чином, скажімо, люди біднішають, бо їхні збереження в перерахунку на євро знижуються, але чеська промисловість здібна реагувати і пропонувати на експорт вироби дешевше. І це є досить серйозний аргумент, до якого прислуховуються навіть і урядові економісти.

Бі-Бі-Сі: Отже, окрім цього серйозного економічного аргументу, чи можна говорити, що окремо від аргументу є ще сентимент чеський щодо Європи? Як чехи взагалі дивляться на Європу? Як на свій дім, де вони є органічною частиною, який вони готові розбудовувати разом з іншими європейськими країнами, чи так ніби намагаються бути збоку і критично дивитися на нього?

Б. Копчак: Так, чехи себе вважають складовою частиною Євросоюзу і складовою частиною Європи, невід’ємною частиною Європи. Про те, чи євро так чи ні… Багато чехів не користуються євро тому, що не подорожують. А ці люди, які подорожують, їздять за кордон, коли мають кредитну картку, то можуть з свого рахунку знімати вже гроші в євро.

Бі-Бі-Сі: Тобто, чехи вважають, що вони можуть бути європейцями і без євро?

Б. Копчак: Так, але знову ж я повернувся би до того опитування, результати якого були оприлюднені 3-4 тижні тому. Воно аналізувало і те, яка є структура людей, які є прихильниками введення євро або навпаки проти євро. І вийшло дуже цікаво, що люди, які є багатші, мають вищу освіту або є прихильниками, виборцями правих політичних партій, підтримують введення євро. А люди, які мають нижчу освіту, як правило, на виборах обирають ліві партії, були більш скептичні щодо євро.