Україна побудує термінал для скрапленого газу

Yuriy Boyko

Mіністр енергетики Юрій Бойко в інтерв’ю телеканалу Інтер заявив, що термінал в Одесі може стати альтернативним шляхом імпорту енергоносіїв до України, яка нині отримує виключно російський газ.

Минулого року обсяги імпорту російського газу до України склали 33 мільярди кубометрів, хоча у до кризові роки український імпорт газу сягав і до 50 мільярдів кубів.

За словами пана Бойка, на першому етапі Україна розраховує отримувати до 5 мільярдів кубометрів газу, а згодом – і до 10 мільярдів.

Будівництво терміналу коштуватиме близько 1 мільярда доларів, але кошти та його фінансування Київ розраховує отримати за програмою співпраці з ЄС, загальні обсяги якої можуть бути утричі більшими:

«У нас є програма з Євросоюзом, в рамках цієї програми загальна сума фінансування близько 3 мільярдів. І якраз один із проектів ми будемо пропонувати ось цей.»

Міністр енергетики також повідомив, що Київ вже провів переговори із постачальником газу – Азербайджаном, який разом із Грузією та Румунією будуватиме термінал для відвантаження скрапленого газу на грузинському узбережжі Чорного моря.

Найбільший в Європі термінал скрапленого газу, побудований у Британії в Уельсі, може пропускати 21 млрд. кубометрів газу на рік, що відповідає приблизно 20% газових потреб Британії. Скраплений газ Британія імпортує переважно з Катару.

Фірташ поставився "з розумінням"

Юрій Бойко також заявив, що Київ повідомив власників компанії РосУкрЕнерго про те, що Нафтогаз не зможе швидко виконати рішення Стокгольмського арбітражу, згідно із яким українська державна компанія має повернути колишньому газовому посереднику 11 мільярдів кубометрів газу і віддати ще 1 мільярд кубометрів як компенсацію:

«Не буде віддачі ресурсів у таких обсягах, тому що його просто нема звідки взяти. Ні грошей, ні газу.»

Міністр енергетики також повідомив, що співвласник РосУкрЕнерго Дмитро Фірташ також повідомлений про це, і поставився до цього «із розумінням.»

Раніше, коментуючи рішення Стокгольмського арбітражу, Юрій Бойко заявляв, що Київ розгляне можливість оскарження цього рішення.

Тепер урядовець твердить, що як тільки в Україні отримають рішення міжнародного комерційного суду, Міністерство юстиції проведе його експертизу, після чого український уряд визначиться із подальшими кроками.

Водночас пан Бойко відкинув можливість виплати боргу РосУкрЕнерго, одним із акціонерів якої є і російський Газпром, шляхом продажу частини української газотранспортної системи.

СБУ порушила карну справу

Тим часом голова СБУ Валерій Хорошковський заявив в інтерв’ю інтернет-виданню «Українська правда», що СБУ порушила кримінальну справу за фактом нанесення збитків державі у зв’язку із рішенням Стокгольмського арбітражу на користь РосУкрЕнерго:

«Нанесений збиток полягає у тому, що Україна має повернути РосУкрЕнерго додаткові обсяги газу у вигляді штрафних санкцій.»

Image caption Інтерес власника РосУкрЕнерго Фірташа до телеканалу Інтер не означає, що його власник Валерій Хорошковський має інтерес до газового бізнесу, - вважає голова СБУ.

Пан Хорошковський також відкинув припущення про спільні бізнесові інтереси між ним та одним із власників РосУкрЕнерго Дмитром Фірташем. За словами голови СБУ, пан Фірташ має опціон - право на першочергове придбання частини акцій телеканалу Інтер, що належить до медіа-активів самого Валерія Хорошковського, але не скористувався цим правом.

Вилучення газу, що належав РосУкрЕнерго, і зберігався в українських підземних сховищах, на користь Нафтогазу було частиною ширших міжурядових домовленостей між Києвом та Москвою про перехід на прямі контракти з Газпромом, та усуненню від постачання російського газу до України посередника, яким на той час була компанія РосУкрЕнерго.

Саме Валерій Хорошковський, який тоді обіймав посаду заступника голови СБУ, виступив проти цього вилучення, заблокувавши розмитнення газу, на якому наполягала тодішній прем’єр Юлія Тимошенко.

РосУкрЕнерго не погодилася із примусовим вилученням газу, і звернулася до міжнародного комерційного арбітражу у Стокгольмі, який минулого тижня виніс рішення на користь компанії, присудивши Нафтогазу не тільки повернути 11 мільярдів кубометрів палива, що належали РосУкрЕнерго, але й сплатити штраф у 1.1 мільярд кубометрів.