Українці ''заховали у панчохах'' 5 млрд.$

Попри заяви урядовців та представників Національного банку про стабільність гривні, за 3 осінні місяці українці "заховали у панчохах" понад 5 мільярдів доларів.

Експерти вбачають у такій поведінці населення оцінку тих реформ, що їх українська влада розпочала саме наприкінці літа – на початку осені.

Згідно із проектом бюджету на 2011 рік, який уряд подав на розгляд Верховної Ради, курс гривні до долара впродовж року не має перевищувати 7 гривень 95 копійок, тобто залишиться таким самим, як і зараз.

Голова Національного банку Володимир Стельмах каже, що не бачить жодних підстав для коливань на валютному ринку, а на підтвердження стабільності гривні наводить той аргумент, що НБУ систематично викуповує надлишкову пропозицію валюти на валютному ринку.

Керівник групи радників голови НБУ Валерій Литвицький каже, що невеличкі коливання курсу, що відбуваються на валютному ринку, є цілком нормальним явищем при тому, що центральний банк жодним чином не втручається у курсоутворення, бо упевнений у стабільності гривні:

"Ми нічого не утримували, не утримуємо і не будемо утримувати. У нас все нормально зі здоров’ям, і немає "нетримання." Ми будемо все робити, аби коливання валютного курсу, які дає ринок, були мінімальними."

Водночас, за даними Нацбанку, листопад став третім місяцем поспіль, коли українці купували набагато більше валюти, ніж продавали. При цьому українці не несуть ці гроші у банки, а залишають, умовно кажучи, "у панчохах" та "під матрацами."

Після зміни влади в Україні у лютому цього року, вересень став першим місяцем, коли покупка готівкових доларів населенням суттєво перевищила продаж. Якщо ще у серпні різниця між покупкою та продажем готівкової валюти населенням складала 398 мільйонів доларів, то вже у вересні ця сума становила 1.6 мільярдів, а у жовтні – 1.87 мільярдів, а за листопад сума готівкових доларів поза банківською системою зросла ще на 1.73 мільярдів доларів.

Таким чином, за осінь населення України "запаслося" доларами на 5.2 мільярдів.

Директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин каже, що ще від початку 90-х українці звикли страхувати свої доходи, купуючи валюту, купівельна спроможність якої є стабільнішою, аніж у національних грошей.

За словами експерта, повернення до практики переведення гривень у долари співпадає із тим часом, як уряд розпочав анонсовані раніше реформи, а відтак може свідчити про оцінку населенням останніх кроків влади у економічній політиці.

При цьому неможливість інвестувати у фондовий ринок чи житло, а також дещо несправедливо, як вважає експерт, перебільшена недовіра до банківської системи, залишають пересічному українцю купівлю валюти, і, зокрема, доларів, як єдиний спосіб страхування своїх доходів від знецінення та інших негараздів:

"Зараз влада збудувала політичну вертикаль, але, на жаль, економічні реформи не започатковані, а деякі пропозиції влади, зокрема, і Податковий кодекс, зустріли досить суттєве занепокоєння у суспільстві, протести, і населення далеко неоднозначно сприймає нову державну політику. У таких ситуаціях населення буде віддавати перевагу тим активам, тим грошовим коштам, які завжди мають ціну і визначену купівельну спроможність. У нас в Україні – це кошти в іноземній валюті, які зберігаються не у комерційних банках."

Дані про відновлення інтересу українців до доларів збіглися у часі із падінням популярності чинної влади серед населення.

Зокрема, згідно із результатами соціологічного опитування, проведенного Центром Разумкова, за місяць рівень підтримки дій президента Януковича серед населення знизився із 34.8% у жовтні до 39.3% у листопаді.

При цьому частка тих, хто підтримує дії президента залишилася незмінною – трохи більше 20%. Утім, дії уряду не підтримують ще більше українців – 44.9% опитаних. Загалом, лише 20.4% респондентів вважають, що події в Україні розгортаються у правильному напрямку, тоді як 53.9% переконані у хибності напрямку руху. Ще у травні ситуація була дзеркально-протилежною – 42.7% вважали напрямок правильним, а 32.6% - ні.

Новини на цю ж тему