"Законопроект про пенсії - на догоду МВФ"

Підготовлений урядом законопроект щодо пенсійної реформи є "сирим" - вважає колишній перший заступник міністра соціальної політики та праці Павло Розенко.

Image caption Павло Розенко вважає пенсійну реформу недосконалою

В інтерв’ю Бі-Бі-Сі екс-урядовець також припустив, що нинішній уряд поспішав із його розробкою та поданням до парламенту задля виконання умов МВФ, Рада директорів якого у середу має ухвалити рішення щодо надання Україні другої частини позики на загальну суму 16,5 мільярдів доларів.

Про законопроект читати тут:

Бі-Бі-Сі: Поясніть, як ви вважаєте, для чого в Україні взагалі потрібна пенсійна реформа і в чому має полягати її суть?

П. Розенко: Фактично, майже рік уряд розказував про те, що реформа потрібна, але реальних кроків не робили, і от тиждень тому він нарешті вніс у парламент пенсійну реформу. Й аналізуючи законопроект, я зрозумів , що, власне, уряд робить програму пенсійних реформ для виконання певних зобов’язань, які вони взяли перед Міжнародним валютним фондом. Логіка підказує, що у середу буде розгляд МВФ українського питання, і після цього, як буде якесь рішення Міжнародного валютного фонду, ми подивимось, яка насправді була мета уряду щодо проведення пенсійної реформи в Україні.

Бі-Бі-Сі: А ви вже встигли повністю прочитати законопроект? Там, здається, 73 сторінки.

П. Розенко: Так, безумовно, але взагалі з цим законопроектом дуже цікава історія виникає. Його в парламент внесли більше 10 днів тому, але до цього часу навіть не роздали народним депутатам України. Хоча лише вчора він з’явився на сайті Верховної Ради України.

Бі-Бі-Сі: Як на ваш погляд, чи виглядають пропозиції уряду загалом цілісними?

П. Розенко: От, на жаль, цілісності цьому документу і не вистачає. Можна, безумовно, відзначити і позитивні моменти цього законопроекту. В першу чергу це стосується того, що уряд намагається внормувати якимось чином другий рівень пенсійного страхування. Це накопичувальна система пенсійного страхування. Це позитивний крок, над цим треба працювати, але з іншого боку, в мене, як експерта, зараз виникає сумнів: навіщо змішувати в один величезний законопроект, який налічує більше 100 сторінок, і реформування накопичувальної системи, і реформування солідарної пенсійної системи? От у мене є велике питання до самої структури цього документу.

Бі-Бі-Сі: Тобто, дається взнаки, що його якось швиденько під цей кредит…

П. Розенко: Безумовно. Таке враження, що 9 місяців ніхто нічого не робив, і потім, лише після того, як Міжнародний валютний фонд неодноразово наголошував на тому, що наступні транші фінансування будуть виділені лише після виконання урядом країни всіх зобов’язань, які вони на себе взяли, тоді почали метушитися з розробкою цього законопроекту.

Бі-Бі-Сі: Як на вашу думку, підвищення пенсійного віку в Україні – це нормальний крок?

П. Розенко: Знаєте, коли ми зараз говоримо про те, що пенсійний вік піднімається у всій Європі, то, безумовно, якщо уряд скаже про те, що ми піднімаємо пенсійний вік, і через певний проміжок часу, наприклад, через 5 років чи через 10, коли всі жінки перейдуть на вік 60 років, жінка, яка вийде на пенсію, буде отримувати середньоєвропейську пенсію в розмірі десь приблизно 2000 євро, я, звичайно, скажу про те, що так. Тоді зміст реформи має місце. А коли ми сьогодні бачимо, що фактично людей, які працювали все життя, заставляють все більше і більше працювати, і при тому цим законопроектом ще будуть зменшені їм розміри пенсій, фактично 90% наших громадян будуть отримувати пенсію в мінімальному її розмірі (а сьогодні цей розмір трошки більше 700 гривень), тоді в мене знов-таки виникає питання: а яка логіка тих реформ, які пропонує сьогодні уряд? Якщо виконання вимог, які взяли перед Міжнародним валютним фондом, - добре. Але громадянин України повинен розуміти для себе, що персонально йому дасть ця пенсійна реформа. На жаль, відповіді на це питання сьогодні нема.

Бі-Бі-Сі: В цьому ключі як ви оцінюєте можливість обмежити максимальні пенсії, про які також дуже багато мови? Це саме вони дуже велику частину Пенсійного фонду займають.

П. Розенко: Я хочу сказати, що це ж не нова ідея. І обмеження максимального розміру пенсії дійсно отримає попередній уряд. Але тоді, за поданням народних депутатів, в тому числі, від Партії регіонів, Конституційний суд скасував таке обмеження. І це, безумовно, правильний захід. Але він не вирішує суті питання спецпенсій і несправедливості пенсійної системи взагалі в Україні. Якщо таке обмеження буде проголосовано, то незважаючи на це, Пенсійний фонд буде і далі продовжувати виплачувати пенсії 15, 20, 50 тисяч гривень тим пенсіонерам, яким уже нараховане. Ну, не головне питання в тому, що високі пенсії. Якщо є висока пенсія, значить, перше, на що треба звернути увагу, - на формулу обрахунку цієї високої пенсії. Чому так виникло. І отут от криза, основна маса проблем. Коли, згідно чинного законодавства, для абсолютної більшості наших громадян пенсія рахується із заробітку… десь приблизно складає 45% заробітку, то для спецпенсіонерів базою є 80% заробітку. От у чому проблема, на яку сьогодні уряд цим законопроектом не дає відповіді.

Бі-Бі-Сі: Ви сказали, що дуже багато положень є в цьому законопроекті. Ось одне з них – накопичувальна система. Дуже коротко поясніть, що це і як це може працювати в Україні?

П. Розенко: Нарешті уряд визначився із системою накопичувальної системи, і вона буде полягати в наступному: із своїх внесків кожна людина, сплачуючи в накопичувальну систему, буде персонально визначати, куди далі підуть ці гроші. За власною заявою вона буде визначати той чи інший недержавний пенсійний фонд, де будуть його кошти акумулюватися, і після виходу на пенсію цей фонд саме буде виплачувати ці внески. На жаль, в мене виникають сумніви щодо віку, який попадає під накопичувальну систему. Уряд визначився, що це мають бути люди молодшими 35 років. Тому я вважаю, що треба підвищувати вік і казати про більшу категорію людей, зокрема, про тих, яким виповнилося 45 і менше років.

Бі-Бі-Сі: Як ви вважаєте, чи розуміють чиновники та представники Міжнародного валютного фонду, що на тлі збільшення середньої тривалості життя в Європі в Україні вона, навпаки, падає, і тому, коли середня тривалість життя чоловіків 62 роки, деяким із них можуть пропонувати виходити на пенсію в 63, наскільки це виглядає нормально?

П. Розенко: Переговори з Міжнародним валютним фондом – це ж не є, так би мовити, новацією цього уряду. Їх здійснювали всі попередні уряди. І тут треба сказати чітко, що якихось жорстких вимог Міжнародного валютного фонду до України щодо підвищення пенсійного віку нема. Міжнародний валютний фонд говорить про одне – що у вас є страхова організація, це Пенсійний фонд України, який заробляє 124 мільярди, а витрачає 198 мільярдів, і тому ця страхова організація не може діяти в таких умовах. Тому вони вимагають від уряду показати, яким чином уряд буде зменшувати цей дефіцит бюджету Пенсійного фонду.

Бі-Бі-Сі: Чому, на вашу думку, впродовж року заперечували підняття пенсійного віку, а тепер, от саме перед переговорами з МВФ, про це знову заговорили? Тобто, взагалі як ви оцінюєте цю пенсійну реформу, яку зараз пропонують?

П. Розенко: Для мене взагалі це загадка, коли справді урядовці спочатку говорять про те, що ми піднімаємо пенсійний вік, а на початку листопада Микола Азаров говорить "Та ні, уряд ніколи не піде на підняття пенсійного віку!", а тиждень тому вноситься в Верховну Раду законопроект, де все-таки підвищується пенсійний вік… Тобто, в мене аргументація лише одна – уряд показує пенсійну реформу виключно для того, щоб отримувати новий транш від Міжнародного валютного фонду. У мене є таке передчуття, що після того, як уряд цей транш отримає або не отримає, цей законопроект просто буде відкликаний з Верховної Ради України. Бо я, чесно кажучи, не бачу, як народний депутат при здоровому глузді може проголосувати за ту пенсійну реформу, яка сьогодні пропонується урядом.

Новини на цю ж тему