Влада готується до приватизації землі у 2012

Весь 2011 рік буде присвячено підготовці земельної реформи, аби ринок землі почав працювати із 2012 року - заявила перший заступник голови президентської адміністрації Ірина Акімова.

Копирайт изображения Ukrinform
Image caption Чи має земля належати тим, хто її обробляє?

Серед підготовчих заходів пані Акімова окремо виділила завершення формування земельного кадастру, а також вдосконалення законодавчої бази, яка б унеможливлювала махінації на ринку землі. За її словами, усі законодавчі акти, пов’язані із підготовкою до приватизації землі, мають бути завершені у першій половині цього року.

Представниця президентської адміністрації також не виключила, що у купівлі-продажу землі зможуть брати участь іноземні інвестори:

"Від 1 січня 2012 року ринок має бути відкритий не тільки для громадян України, але й для іноземних громадян, які бажають працювати у цій галузі," - заявила Ірина Акімова.

Раніше категорично проти приватизації землі, а тим більше, участі у ній іноземних інвесторів, висловлювалися комуністи, а також частина депутатів від Блоку Литвина, які, водночас, входять до складу парламентської більшості на чолі із Партією регіонів. Оглядачі довгий час сперечалися, чи вистачить у Партії регіонів голосів, аби провести рішення про приватизацію землі через парламент. Проте голосування щодо мораторію на продаж землі, під час якого депутати відмовилися подовжити термін дії цього мораторію, показало, що відповідне рішення цілком може бути ухвалене за наявності політичної волі.

На початку березня законопроект про подовження мораторію до 2015 року, ініційований депутатом від БЮТ Володимиром Яворівським, набрав 117 голосів, і був відхилений.

Від початку цього року президент Віктор Янукович неодноразово заявляв, що однією із першочергових реформ має стати земельна реформа включно із запровадженням ринку землі. Читати тут

Водночас екс-прем’єр Юлія Тимошенко попереджає, що збитки від приватизації землі можуть бути більшими, аніж від приватизації української промисловості, що почалася у 1990-х роках, і згодом серед пересічних українців дістала назву "прихватизації". За словами пані Тимошенко, земельна реформа за нинішньої влади перетвориться на "монопольну скупку" землі, за якою, як твердить екс-прем’єр, за найскромнішими підрахунками, українська сільськогосподарська земля може коштувати до 400 мільярдів доларів:

"Я хочу, щоб всі знали, що це дорожче, ніж всі заводи, які вони продали на початку 90-их. Не продали - забрали. Це значить, що селяни залишаться без домогосподарств. Це значить, що ми з вами навіть на своїй власній землі не здатні будемо купити шматочок землі".

Впродовж кількох останніх років оглядачі зауважують, що, зважаючи на наявність в Україні великих обсягів сільськогосподарської землі, при зростанні цін на харчі у світі, АПК могло би стати новим "локомотивом" української економіки. В останньому рейтингу мільярдерів, що укладає американський журнал Forbes, із 8 українців, представлений у списку мільярдерів, 5 заробили свої статки у металургії та енергетиці, і ще 3 - у аграрному бізнесі. Читати тут