Уряд бореться із зарплатами "в конвертах"

Найближчим часом уряд внесе законопроекти про легалізацію заробітних плат і легалізацію робочих місць - заявив віце-прем'єр Сергій Тігіпко.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Через касу - тільки половина зарплат? Решта - в конверті?

Одна з причин - в такий спосіб урядовці хочуть збільшити надходження до Пенсійного фонду.

Пропозиції ще поки не формалізовані в якомусь документі, проте вони вже зустріли критику як з боку опозиції, так і в експертному середовищі.

Наразі, як пояснює Олександра Бетлій з Інституту економічних досліджень та політичних консультацій, виплата зарпатні "у конвертах" виглядає цілком логічною справою і для працівника, і для роботодавця:

"Стимулів немає ні для одних, ні для інших зараз легалізовувати заробітну плату. Наймані працівники не бачать зв'язку між зарплатами в конвертах і пенсіями, які вони колись отримуватимуть, а роботодавці не хочуть платити більше".

За даними Держкомстату, українці за 9 місяців минулого року отримали понад 300 мільярдів гривень зарплати. Найрадикальніші оцінки - в конвертах отримують стільки ж. Але з тіньової зарплати не платять податки і відрахування до Пенсійного фонду. Зараз підприємство, яке офіційно платить працівникам 1000 гривень зарплати, в окремих випадках повинно сплатити ще понад 600 гривень відрахувань та податків.

Лідер партії Батьківщина Юлія Тимошенко вважає, що це забагато:

"Для того, щоб легалізувати заробітну плату, щоб її не платили в конвертах, треба зробити тільки одну дію - зняти зайві податки із фонду заробітної плати. Тоді ніяких спеціальних законів приймати не треба. Тоді заробітна плата автоматично виходить із тіні в світло, і люди самі зацікавлені будуть платити її не в конвертах, а відкрито".

Ці слова пані Тимошенко сказала, виступаючи напередодні на українському саміті, присвяченому реформам. Водночас, одне з останніх рішень її уряду у цій сфері - постанова про план заходів щодо детінізації доходів. Зміст цього плану полягає у контролі за великими підприємствами, які формально платять маленьку зарплату.

Віце-прем'єр Сергій Тігіпко, якого називають одним з ідеологів економічних реформ, вважає, що тіньові зарплати і нелегальна зайнятість є однією з причин дефіциту Пенсійного фонду. Раніше він розповідав, що одним із головних механізмів боротьби з "конвертами" можуть бути індикативні зарплати. Тобто незалежно від того, скільки за документами отримує якийсь певний працівник, його роботодавець буде змушений сплатити державі не менше певної суми. Пан Тігіпко каже, що знає про 120 тисяч директорів, які за документами отримують мінімальну зарплату.

Намагання викорінити зарплати у конвертах українські уряди декларують понад 10 років. Цим, приміром, пояснювали суттєве зменшення податку на доходи у 2004-му році. Втім, за оцінками оглядачів цей крок суттєво не вплинув на "відбілення" зарплат. Так само скептично багато хто налаштований і щодо планів нинішнього уряду.