Японська економіка знову пригальмувала

Наслідки потужного землетрусу та аварії на АЕС у Фукусімі зумовили відновлення падіння японської економіки - третьої за потужністю у світі.

Копирайт изображения Getty
Image caption Після землетрусу японці скоротили споживання та експорт, і це підірвало відновлення економіки, що впродовж останніх 40 років була другою найпотужнішою у світі

За даними японського уряду, за перші три місяці поточного року скорочення темпів зростання економіки склало 0.9%, а у порівнянні із минулим роком - 3.7%. Уповільнення економіки в Японії триває вже другий квартал поспіль, що дає економістам підстави називати цей процес справжньою рецесією.

Оглядачі вважають, що найбільшого удару по економіці Японії завдали різке падіння споживання та експорту.

Востаннє японська економіка переживала рецесію разом із усім світом під час економіної кризи 2008 року, проте темпи її уповільнення були вищими, аніж у США та Європі. Проте вже у 2009 році Японії вдалося переломити кризові тенденції в економіці, і відновити економічне зростання. Тепер оглядачі очікують тривалішого періоду уповільнення економіки.

Два "кити" японської економіки

Найбільше експертів непокоїть, що після землетрусу відбулося скорочення споживання на 0.6%. При цьому приватне споживання забезпечує до 60% у зростанні японської економіки.

За даними уряду, індекс споживчих настроїв у квітні впав до 33 пунктів, що свідчить про вкрай песимістичні настрої щодо відновлення споживчих звичок японців у найближчому майбутньому. Це означає, що після березневого землетрусу японці перейшли на режим економії у своїх приватних витратах, і поки що не збираються від нього відмовлятися.

Іншою важливою складовою зростання японської економіки є експорт, який також різко скоротився - у березні скорочення позитивного сальдо зовнішньої торгівлі склало понад третину, якщо порівнювати із попереднім роком.

При цьому відновлення обсягів експорту японських товарів пов’язано із відновленням найпростіших виробничих ланцюжків поставок, зруйнованих в прямому та переносному сенсі внаслідок землетрусу та цунамі.

Експерти вказують і на ще один фактор, що зумовлює уповільнення японської економіки, - це потреба у більшому імпорті нафти і газу, оскільки внутрішнє виробництво енергії на японських атомних станціях значно скоротилося, передусім, через масштабну аварію на АЕС у Фукусімі.

Японія втратила титул другої найбільшої економіки світу менше, ніж півроку тому, коли, за підсумками 2010 року, за обсягами ВВП її випередив Китай.

Всі попередні 40 років Японія стійко тримала друге, після США, найбільшої економіки світу. Подробиці тут