Російський газ для Києва коштуватиме ще дорожче

У Міністерстві енергетики підрахували, що подорожчення нафти через події у Лівії та на Близькому Сході призведе до зростання ціни на російський газ для України.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Кожному своє: Україна отримує від Газпрому підвищення ціни на газ, європейські компанії - зниження, а Білорусь - віддає свої трубопроводи Газпрому

Дорожче, але зі знижкою

У третьому кварталі імпортний газ, єдиним постачальником якого в Україну є Росія, коштуватиме не 313, як розраховували раніше, а 350 доларів за тисячу кубометрів, а у четвертому - 400 замість 350 доларів за тисячу кубів - пише газета "Сегодня" із посиланням на Костянтина Бородіна, заступника директора департаменту газу та нафти Міністерства енергетики.

При цьому, як зазначив, представник уряду, до цієї ціни вже закладена знижка у 100 доларів на кожній тисячі кубометрів газу, що її Україна отримала згідно із "харківськими угодами", укладеними українським та російським президентами понад рік тому.

Впродовж цього року Київ безуспішно намагається переконати Москву у доцільності зміни формули, за якою визначається ціна на російський газ для України. Цю формуло було визначено в україно-російських газових угодах від січня 2009 року, укладених за присутності російського прем’єра Володимира Путіна та тодішнього українського прем’єра Юлії Тимошенко. Нині проти пані Тимошенко порушено карну справу, у якій її звинувачують у зловживанні службовим становищем при підписанні тих угод.

Що готова запропонувати Україна?

Раніше найвищі представники російської влади та керівництва Газпрому заявляли, що Москва цілком задоволена чинними газовими контрактами з Україною, а відтак, не збирається їх змінювати. Проте минулого тижня російський президент Дмітрій Мєдвєдєв заявив, що у Росії "немає впертої позиції" щодо газових угод, і що Україна має озвучити свої пропозиції щодо зміни контрактів. Подробиці тут

Під час цієї ж прес-конференції російський президент наголосив на тому, що Україна не зможе одночасно підтримувати і західний, і східний напрямок інтеграції, і що їй доведеться обирати, а також йти на поступки у певних питаннях, отримуючи преференції в інших.

Очікувалося, що минулого тижня Україна має приєднатися до нової угоди про зону вільної торгівлі між державами СНД, проте підписання цієї угоди так і не відбулося у Мінську під час засідання керівників урядів цих країн

Що віддала Білорусь?

Під час цього засідання також очікувалося оголошення про досягення домовленості між Росією та Білоруссю про надання масштабного кредиту для підтримки білоруського рубля, який останнім часом стрімко падає. Натомість через кілька днів стало відомо про те, що умовою надання цього кредиту буде продаж Мінськом другої половини білоруської газотранспортної системи російськмоу Газпрому за 2.5 мільярди доларів.

"Російська сторона готова купити нашу частку у Бєлтрансгаз за 2.5 мільярди доларів", - заявив білоруський прем’єр Михайло Мяснікович.

Раніше Білорусь вже віддала російському Газпрому контроль над 50% акцій Бєлтрансгазу, компанії, що керує білоруською ГТС.

Європа домагаєтсья знижок

Водночас Газпром провадить і переговори щодо зниження ціни на російський газ - для низки європейських компаній. Такі переговори відбуваються вже вдруге за останні півроку.

Минулого разу європейським компаніям вдалося переконати Газпром своїми аргументами щодо зниження ціни на газ через надлишкову пропозицію скрапленого газу на світових ринках та падіння спотових цін на цей енергоносій. Подробиці тут