Глобальні кризи відбуватимуться частіше

Організація з економічної співпраці та розвитку попереджає, що у майбутньому загальносвітові кризи почастішають, і викликатимуть серйозніші економічні та соціальні наслідки.

Image caption Повені і посухи, пандемії та хакери - наступні причини глобальних криз, згідно із прогнозом ОЕСР

У новому дослідженні "Глобальні ризики майбутнього" експерти ОЕСР доходять висновку, що глобалізація економіки і швидкість, із якою нині світом пересуваються люди, товари та інформація, із переваг можуть перетворитися на "міни уповільненої дії", які лише посилюватимуть негативні наслідки економічної кризи чи поширення епідемії у якійсь окремій країні на весь світ.

При цьому, як йдеться у дослідженні, такі звичні причини глобальних криз, як війни, голод чи епідемії традиційних хвороб, відійдуть на другий план, тоді як на перший план вийдуть такі фактори, як пандемії нових штамів інфекційних захворювань, кібер-атаки, спрямовані на об’єкти інфраструктури, фінансові кризи, соціально-економічні протести та геомагнітні бурі.

Автори дослідження наводять приклад спалаху "атипової пневмонії" у 2002 році, яка швидко поширилася світом із Гон-Конгу через подорожуючих. Крім того, ефект глобалізації і поширення хвороб завдяки діловим та туристичним поїздкам посилюватиметься і зі зростанням мегаполісів, особливо у Азії.

Дослідження ОЕСР також привертає увагу до подій минулого літа у Росії, коли надзвичайно сильні та тривалі пожежі знищили третину врожаю зернових. Побоювання російької влади щодо можливості соціальних заворушень через зростання цін на харчі призвело до відмови від експорту зерна, а це, у свою чергу, потягло за собою зростання цін на харчі на світових ринках. Саме це, на думку авторів "Глобальних ризиків мабутнього" стало "спусковим механізмом" для початку протестів у арабських країнах.

"Цей випадок показує, як внутрішня політика Росії і занепокоєння російської влади можливими соціальними заворушеннями через брак харчів, разом із повенями в Австралії та Канаді призвели до різкого стрибка цін на світових ринках. Нині оглядачі погоджуються, що саме підвищення цін на харчі стало поштовхом до протестних рухів у країнах Північної Африки та Близького Сходу", - йдеться у доповіді Організації з економічної співпраці та розвитку.

У дослідженні також міститься прогноз, що природні катаклізми, такі, як цунамі, буревії, землетруси та повені, "коштуватимуть" світовій економіці дедалі дорожче, а вже незабером до них приєднається досі не дуже вивчений фактор геомагнітних бурь, які впливають на електронну техніку, системи зв’язку та інформаційну інфраструктуру.

Однією із нових загроз є і кібер-атаки. У дослідженні ОЕСР згадується останні випадки хакерських нападів на МВФ та Sony, і зауважує, що наслідки таких нападів можуть бути дуже серйозними:

"У разі, як об’єктом нападу хакерів стануть протоколи програм, на основі яких працює інтернет, наслідки одного такого нападу можуть бути катастрофічними".

ОЕСР звертає увагу і на небезпеку соціальних заворушень навіть у балогополучній Європі через "покоління 700 євро", тобто молодих людей, які по завершенні університетів отримують зарплату не більшу за 700 євро.

Експерти ОЕСР закликають уряди країн світу переглянути свою внутрішню та зовнішню політику з огляду на нові виклики, зокрема, інвестувати більше коштів у системи попередження про природні катаклізми, або у ліки, що додали б хвороби, резистетні до традиційних антибіотиків,