Литва заборонила Газпрому володіти ГТС

Ухвалений литовським парламентом закон передбачає, що жоден постачальник газу не може володіти газотранспортною системою країни. Нині російський Газпром монопольно забезпечує Литву газом.

Image caption Прем’єр-міністр Литви Андрюс Кубілюс називає продаж 37% литовської ГТС Газпрому "великою помилкою"

У разі, як схвалений депутатами закон підпише президент Литви, Газпрому доведеться позбутися 37,1 відсотків акцій литовської газової компанії Lietuvos Dujos, яка управляє литовськими газогонами.

Непрямим свідченням того, що так воно і станеться, є те, що ще у квітні цього року литовський уряд оголосив конкурс на те, яка юридична фірма представлятиме інтереси Литви у разі, як суперечку із Газпромом доведеться вирішувати у Стокгольмському комерційному арбітражі.

Після голосування у парламенті прем’єр-міністр Литви Андрюс Кубілюс заявив, що продаж частини ГТС російській компанії був помилкою: "Це (голосування у парламенті) є важливим кроком до енергетичної незалежності. Продаж газопроводів 8 років тому був великою помилкою".

Крім російського Газпрому, власниками литовської газової компанії є уряд Литви, якому належить 17,7 відсотків акцій компанії, та німецька E.ON Ruhrgas, яка володіє 38,9 відсотків акцій.

У 2009 році в рамках процесу лібералізації енергетичного ринку країни ЄС взяли на себе зобов’язання розділити видобуток газу та розподільчі мережі. Утім, заборона на поєднання цих функцій в одній компанії не стосується країн, що отримують газ лише із одного джерела.

Доля української ГТС

Тим часом, як заявив керівник Газпрому Олексій Міллєр, можливість контролю над українською ГТС та створення спільного підприємства між українським Нафтогазом та російським Газпромом є єдиною можливою умовою зменшення ціни на російський газ та змінення газових угод 2009 року.

"Ми можемо піти назустріч нашим друзям із розумінням того, що це буде одна компанія, у якої є загальна стратегія, спільні цілі", - заявив керівник Газпрому на прес-конференції, що відбулася після щорічного зібрання акціонерів компанії. На тому засіданні Олексій Міллєр заявив, що Газпром не вноситиме жодних кардинальних змін у свої контракти, адже саме їх дотримання забезпечує високу прибутковість компанії. Подробиці тут

У п’ятницю у Москві має відбутися чергова робоча зустріч пана Міллєра із українським міністром енергетики Юрієм Бойком, присвячена темі корегування газових угод.

Минулого тижня Москва та Мінськ погодили продаж Росії решти 50 відсотків акцій білоруської газової компанії Бєлтарнсгаз, яка вже наполовину належить російськмоу Газпрому.