Російські туроператори скасовують тури до Туреччини

Копирайт изображения AFP
Image caption На Туреччину та Єгипет припадало до 60% запитів росіян до туроператорів

Після інциденту із збитим російським літаком на турецько-сирійському кордоні більшість російський туристичних операторів призупинили продажі турів до Туреччини.

Серед тих, хто заявив про призупинення продажів, опинились "Наталі Турз", Coral Travel, TEZ TOUR, "Бібліо Глобус" та інші. Компанія "Пегас Туристик" не тільки призупинила продажі, але й анулювала вже продані тури до Туреччини. Вильоти рейсів компанії завершуються завтра і будуть призупинені до 29 грудня.

Зупинка продажів турів пов'язана із заявою міністра закордонних справ Росії Сергія Лаврова про те, що МЗС країни рекомендує російським туристам утриматися від поїздок до Туреччини через високий рівень терористичної загрози, а також рекомендацією Ростуризму про припинення продажу турів.

"Формально це є рекомендацією, проте у нас рекомендації прирівнюються до заборон", - пояснила прес-секретар Російського союзу туріндустрії (РСТ) Ірина Тюрина. Продані тури тепер просто неможливо реалізувати. У операторів немає іншого виходу, їм доведеться скасувати тури.

"Ті туристи, які в Туреччині, будуть відпочивати до кінця свого туру, а потім полетять назад. Але літаки за ними полетять порожні. Туроператори не можуть завозити туристів до Туреччини", - заявила пані Тюрина Російській службі Бі-бі-сі.

Формально мова йде про набуття чинності 14 статті закону "Про засади туристичної діяльності у Російській Федерації", згідно із якою сам турист чи компанія мають право вимагати скасування договору про реалізацію туристичного продукту при виникненні загрози для туриста.

"Зрозуміло, чому призупинено. Є рекомендації МЗС. Є рекомендації Ростуризму. Як можна пояснити, що цей тур було продано місяць тому, а цей - вчора?" - розповіла Російській службі Бі-бі-сі директор компанії "Пегас Туристик" Анна Подгорна.

Поки що інші компанії не заявляли про схожі кроки. Проте, за словами пані Тюриної, скасування поїздок - це єдиний вихід для них. При цьому якщо згідно із законом компанії мають повністю компенсувати туристам вартість поїздки, то в реальності у них немає на це вільних коштів. Якщо покупець хоче повернути гроші, йому доведеться зачекати. Загалом компанії намагаються домовитися із клієнтами і запропонувати їм інші маршрути за вартістю їхнього туру до Туреччини. Якщо тур буде дорожчим, то клієнтові доведеться доплатити.

Водночас є і компанії, які заявили, що наразі не скасовуватимуть тури.

"Ми призупинили продажі, поки не отримаємо якихось нових вказівок, - пояснив Російській службі Бі-бі-сі президент "Наталі Турз" Володимир Воробйов. - Що стосується тих турів, які вже продані, то це вже на розсуд наших туристів. Вони самі мають вирішувати, чи скасовувати туристичні поїздки, чи летіти".

За словами пані Тюриної, "Наталі Турз" відправляє туристів до Стамбулу тільки за запитами.

Скільки втратять туроператори на Туреччині та Єгипті?

Голова Ростуризму Олег Сафонов заявив, що втрати великих туроператорів від заборони на польоти до Єгипту складають 1,7 млрд рублів. За оцінками пана Воробойова, втрати від призупинення продажу турів до Туреччини будуть у десятки разів меншими.

Це пов'язано із "низьким сезоном" в Туреччині, який триватиме найближчі місяці. Пан Воробйов очікує зростання продажів у травні.

Із ним погоджується і віце-президент Асоціації туроператорів Росії (АТОР) Дмитро Горін. Він оцінив середній чек по Туреччині на одну особу у 700-800 доларів.

Зараз, за оцінкою АТОР, у Туреччині перебувають 10-11 тисяч росіян. А загалом забронювали і платили поїздки близько 6 тисяч. Якщо співставити кількість тих, хто забронював поїздку із середнім чеком, то при скасуванні турів оператори втратять до 4,8 млн доларів.

Проте ці підрахунки не можна назвати точними. Ірина Тюрина пояснює, що в реальності оцінка втрат залежатиме від багатьох факторів, наприклад, хтось вимагатиме повернення коштів, а хтось погодиться на заміну туру.

Туристична галузь нестиме збитки через кілька місяців, якщо заборону буде збережено, - припускає Дмитро Горін. При чому збитки, згідно із заявою АТОР, вимірюватимуться мільйонами.

При цьому на Туреччину та Єгипет припадає, за оцінками пана Горіна, 50-60% усіх запитів. Якщо обидві ці країну будуть закриті для туристів, то туроператори можуть зіштовхнутися із серйозними втратами.

Дмитро Горін твердить, що у літні місяці до Туреччини виїздить 700 тисяч росіян щомісяця. За оцінками Володимира Воробйова, за цей рік Туреччину відвідали близько 3 мільйонів росіян.

Якщо накласти ці оцінки на середню вартість туру, то за один літній місяць у випадку, коли рекомендація про зупинку продажу турів і надалі діятиме, туроператори втрачатимуть 490-560 млн доларів, а річні втрати у цьому випадку становитимуть 2,1-2,4 млрд доларів.

Щоправда, компанії сподіваються на те, що вони зможуть мінімізувати втрати. Пан Воробойов вважає, що у туроператорів є час і можливість запропонувати ринку заміну. За його словами, для Єгипту можна шукати заміну у ОАЕ. Для Туреччини альтернативою є напрямки на кшталт Іспанії, Португалії, Італії та Греції, а також російські Сочі та курорти Криму, анексованого Росією у 2014 році.

Але пан Горін очікує проблем із пошуком альтернативи.

"Компаніям буде складно відшукати альтернативну заміну цим напрямкам, адже усі інші країни - це більш віддалені напрямки із більш дорогим і тривалим перельотом", - пояснив він.

Надія на компенсацію

Одним із виходів для туроператорів може бути компенсації від держави. У вівторок, після інциденту із російським літаком, заступник міністра фінансів Росії Тетяна Нестеренко заявила про те, що в уряду є резерви, щоб надати фінансову допомогу туроператорам у випадку, якщо авіасполучення із Туреччиною буде закрито, а також припинять продаж авіаквитків до цієї країни. Щоправда, Нестеренко відзначила, що вона не знає, чи розглядалося це питання урядом.

Копирайт изображения AFP
Image caption Російським туроператорам можуть запропонувати розвивати внутрішній туризм, аби отримати компенсацію за скасування турів до Єгипту і Туреччини

Російський прем'єр Дмитро Медведєв доручив уряду опрацювати питання щодо можливих компенсацій учасникам туристичного сектору через заборони польотів до Єгипту. Про це на початку листопада заявив віце-прем'єр Аркадій Дворкович. Пізніше він уточнив, що компенсації будуть прив'язані до заходів щодо стимулювання внутрішнього туризму.

"Одна із пропозицій російських державних органів - це внесок у розвиток російський туристичних програм через субсидування перевезень російський авіакомпаній на курорти Росії. Це один із варіантів, який розглядається урядом", - каже Дмитро Горин.

Проте розраховувати на щедру компенсацію, напевне, не варто. Газета "Коммерсантъ" повідомила із посиланням на джерела в уряді, що у бюджеті 2015 року закладено 1 млрд рублів на компенсацію втрат туроператорів. Таку поправку планується внести у закон про бюджет, який Держдума розгляне у другому читанні цієї п'ятниці.

"Все це не означає, що гроші надійдуть зараз, - пояснює Ірина Тюрина. - Буде довга процедура, будуть дивитися контракти, скільки кожен конкретний туроператор втратив коштів на тому чи іншому напрямку. Незрозуміло, у якому вигляді буде ця допомога. Або гроші дійсно даватимуть напряму, або ж це відбудеться через підтримку внутрішніх напрямків туризму. Це є дуже невизначено і дуже незрозуміло".

Володимир Воробйов вважає, що на даному етапі компенсацій через Туреччину очікувати не варто. Він чув про плани компенсацій лише через Єгипет. Це пов'язано із тим, що наразі проблема не є настільки серйозною. Крім того, призупинення продажів турів пов'язане із досить серйозним приводом, уточнив експерт. Він пояснив, що у туроператорів є достатньо часу, щоб перебудувати свої програми до літнього сезону і не допустити збитків.

При цьому експерти поки що не допускають банкрутств операторів. Дмитро Горин відзначає, що кількість туристичних компаній суттєво скоротилася впродовж останнього року - до 950. Ірина Тюрина каже, що великі компанії, які постраждали від заборони, входять до турецьких холдингів, у яких є й інший бізнес, не тільки туризм.

"Хочеться вірити, що турецькі холдинги не кинуть своїх партнерів", - каже вона.

Новини на цю ж тему